Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Centrum Edukacji Przyrodniczej w Pietruszej Woli ma nową siedzibę. To miejsce łączy pokolenia

Warto wiedzieć, że w centrum Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym działa Centrum Edukacji Przyrodniczej. Mieści się w rozbudowanym Domu Ludowym w Pietruszej Woli. Ekologiczny, wielofunkcyjny, obiekt służy wielu pokoleniom, i nie tylko mieszającym w tej urokliwie położonej wsi w gminie Wojaszówka.
Centrum Edukacji Przyrodniczej w Pietruszej Woli ma nową siedzibę. To miejsce łączy pokolenia

Autor: Tomasz Jefimow

Modernizacja budynku Domu Ludowego w Pietruszej Woli rozpoczęła się w listopadzie 2019 roku. Pochłonęła już blisko 4 mln zł. Część pieniędzy – 800 tys. zł – pochodziła z unijnej dotacji. Gotowy jest już parter i remiza strażacka. Poddasze jest jeszcze w stanie surowym.

Pomieszczenia CEP to dziś ponad 310 metrów kwadratowych. - W budynku stworzona została baza dydaktyczna umożliwiająca korzystanie z edukacji ekologicznej wielu osób w tym samym czasie - mówi Sławomir Stefański, wójt Wojaszówki.

Głównymi pomieszczeniami obiektu są: sala konferencyjna oraz sala ekspozycyjna, gdzie można m.in. podziwiać dekoracje roślinne i zwierzęce, a także spróbować swoich sił przy rozwiązywaniu łamigłówek przyrodniczych.

- Obiekt jest bezpieczny, a także przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich - zaznacza wójt Stefański.

Były Dom Ludowy "rozrósł się". Oprócz siedziby OSP i Koła Gospodyń Wiejskich jest tu też przedszkole. W budynku jest też nowa kuchnia wraz z wyposażeniem gastronomicznym i sala konferencyjna. Urządzono tu wystawę przyrodniczą, która jest poświęcona poświęcona faunie i florze Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.

Sławomir Stefański podkreśla, że budynek jest samowystarczalny energetycznie. - Zainstalowanych zostało tu kilka instalacji odnawialnych źródeł energii - mówi. I wylicza: instalacja fotowoltaiczna (moc 36,68 kW), turbiny wiatrowe (moc 3kW), system solarny oraz gruntowa pompa ciepła o mocy 24 KW.

Gospodarz gminy Wojaszówka podkreśla, że oprócz wyraźnych oszczędności ma pobudzać wyobraźnię i inspirować mieszkańców do podejmowania energetyczno-ekologicznych inicjatyw i przedsięwzięć.

Dziś (26 października) oficjalnie otwarto i poświęcono Centrum Edukacji Przyrodniczej. Wójt zaproszenie skierował m.in. do podkarpackich parlamentarzystów i władz powiatu. Wśród gości byli m.in. samorządowcy z powiatu i gminy, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce, komendanci KM PSP w Krośnie i KM Policji w Krośnie, dyrektor RDOŚ, szef Koła Łowieckiego „Sokół”.

Uroczystość uświetnił występ przedszkolaków. Poczęstunek przygotowały panie z KGW.

Były też dwa wykłady: przedstawicielki Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz botanika, mieszkańca Pietruszej Woli – prof. Łukasza Łuczaja.

Sławomir Stefański dodaje, że to nie koniec inwestycji. - W dalszych etapach realizacji Centrum Edukacji Przyrodniczej zaplanowano wykończenie i wyposażenie poddasza obiektu - mówi. Dodaje, że zaprojektowano tam pokoje noclegowe dla ponad 20 osób, pomieszczenia sanitarne, aneks kuchenny oraz salę wykładową z ekspozycją.

- Umożliwi to poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych naszego regionu, także dla turystów z innych części Polski, na przykład poprzez organizację "Zielonej Szkoły" - mówi Sławomir Stefański.

 

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ