Niedawno do redakcji trafiła informacja dotycząca dostrzeżenia negatywnych praktyk dotyczących gospodarowania odpadami. Zdarza się, że niektórzy z nas, zamiast tzw. odpady problemowe dostarczyć do PSZOK, porzucają je w niewłaściwym miejscu.
Wielu mieszkańców frapuje kwestia wywozu odpadów wielkogabarytowych czy elektroniki. Nie tylko na Podkarpaciu, ale także w całej Polsce dostrzega się miejsca, gdzie wyrzucono stare monitory, płyty CD i inne sprzęty. Nasz Czytelnik zaobserwował z kolei wywóz skoszonej trawy w rejonie krośnieńskiego lotniska.
Jak segregować odpady i gdzie oddać te, które budzą nasze wątpliwości? Z odpowiedzią przychodzi mini poradnik:
Obecnie Wydział Komunalny, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami nagłaśnia specjalną inicjatywę JESIENNE PORZĄDKI W OGRODZIE, która ma na celu zachęcić mieszkańców do poprawnego zarządzania bioodpadami.
Ważne informacje dla rolników przekazywane przez portal naszesmieci.krosno.pl:
Odpady rolnicze takie jak: środki ochrony roślin i opakowania po nich, worki po nawozach, sznurki, folie, skrzynki, opony ciągnikowe, od przyczep i innych maszyn rolniczych, przepracowane oleje silnikowe, resztki roślin z upraw są to odpady, które powstają wskutek prowadzenia działalności rolniczej.
Odpady z działalności rolniczej NIE SĄ ODPADAMI KOMUNALNYMI.
W związku z tym nie mogą one być odbierane w ramach wnoszonej opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Posiadacz tych odpadów jest zobowiązany do ich zagospodarowania zgodnie z przepisami ustawy o odpadach.Odpady typu: opony ciągnikowe, od przyczep i innych maszyn rolniczych można oddać w punktach świadczących wymianę takich opon. Zgodnie z przepisami to na wytwórcy odpadów w ramach świadczenia usługi wymiany spoczywa obowiązek ich prawidłowego zagospodarowania. Takie usługi kompleksowo realizuje np. m.in. firma MARPOL – TRANS z siedzibą w Krośnie przy ul. Tysiąclecia - tel. 609 996 444 (opłata w przedziale od 80 do 120 zł w zależności od rozmiaru opony).
Ponadto opony rolnicze (które z różnych przyczyn często zalegają na terenie gospodarstw) ich posiadacze mogą przekazać za dodatkową odpłatnością, m.in. do firm:
- ANPOL S.C. UL. ZADWÓR 7, 38 – 440 IWONICZ, TEL. 13 43 517 40
- GOKOM Sp. z o.o. UL. SUSZYCKICH 9 36 – 040 BOGUCHWAŁA, TEL. 17 87 01 211, 17 87 14 300
- P.H.P.U ZAGRODA Sp. z o.o. UL. 1 MAJA 38 B, 38 – 100 STRZYŻÓW, TEL. 17 276 16 64
- YOUR PARTNER Sp. z o.o. UL. FABRYCZNA 7, 33 – 100 TARNÓW, TEL. 14 623 07 26
A gdzie oddać elektrośmieci?
- ul. Lwowska 28a, przy Urzędzie Miasta Krosna, nr działki 2541/9; dzielnica Śródmieście
- ul.Fredry 12, baza MPGK Krosno sp. z o.o.
- ul. Kolejowa, wewnątrz blokowiska przy altanie śmietnikowej
- ul. Popiełuszki, w dzielnicy Polanka przy pojemnikach na odzież
- ul. Grunwaldzka – Suchodół (koło wiaty przystankowej – SUCHODÓŁ DOM LUDOWY)
- skrzyżowanie ul. Tysiąclecia i ul. Magurów (na placu z kostki, przy okrągłym słupie ogłoszeniowym)
- ul. Lelewela (koło wiaty śmietnikowej przy bloku nr 24).
Ponadto możliwy jest bezpośredni, bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów z domów/mieszkań, takich jak: pralki, lodówki, zmywarki, zamrażarki, kuchenki elektryczne. Oddając odpady wielkogabarytowe można oddać także telewizory i drobne elektrośmieci. Bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów z domu można zamówić przez formularz na stronie: https://odpadyelektro.pl/odbior-krosno/ lub telefonicznie pod numerem 505 833 228 w godzinach od 7.00 do 15.00. - przeczytamy na stronie Ekointegracji.
Na terenie Krosno istnieje także wiele miejsc, gdzie można oddać przeterminowane leki czy zużyte baterie - wszystkie te informacje znajdziemy na stronie Ekointegracja. Harmonogram wywozu śmieci dostępny jest pod tym adresem.
Autor: Mikołaj Marcinowski
Zdjęcia: naszesmieci.krosno.pl
Źródło: Urząd Miasta Krosna na podstawie materiału z freepik.com