Film powstaje w ramach realizowanego przez Telewizję Obiektyw cyklu "Polscy Wizjonerzy", którego celem jest prezentacja wybitnych Polaków – mężów stanu, wynalazców i przedsiębiorców.
Bogdan Miszczak, producent obrazu realizowanego pod roboczym tytułem "Zwyciężyć tyfus", przyznaje, że pomysł na film zrodził się w ubiegłym roku.
- Kiedy zacząłem szukać informacji na temat profesora Rudolfa Weigla, doszedłem do wniosku, że lepszego bohatera nie możemy sobie wymyślić - mówi.
Tłumaczy, że profesor Weigl jest związany z Podkarpaciem. - A po drugie, dokładnie sto lat temu, w 1920 roku Rudolf Weigl opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu. Myślę, że to dobry moment, aby przypomnieć tę postać - mówi Bogdan Miszczak.
Historię Rudolfa Weigla poznamy z perspektywy pięcioosobowej rodziny, zamkniętej w domu z powodu pandemii koronawirusa. Piotr wraca wspomnieniami do opowieści swojej matki, uratowanej w czasie wojny przez profesora Rudolfa Weigla – światowej sławy biologa, wynalazcy skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu.
W postać młodego Rudolfa Weigla wciela się Aleksander Talkowski. Na ekranie zobaczymy także m.in. Tomasza Stockingera, Mateusza Mikosia, Kamilę Bestry-Kuźmę, Adama Gołąba oraz Kubę Kaszowicza.
W tym roku zdjęcia realizowane były w Jaśle, sanockim skansenie oraz Żurawicy pod Przemyślem.
- W przyszłym roku, mam nadzieję, że z Arturem Dziurmanem w roli dojrzałego Rudolfa Weilga, rozpoczniemy drugą część zdjęć - mówi Bogdan Miszczak. Dodaje, że premiera filmu planowana jest na jesień 2022 roku.
Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. Za zajęcia odpowiada Mariusz Konopka.
Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Rudolf Stefan Jan Weigl to wynalazca pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, prekursor zastosowania owadów, głównie wszy odzieżowej, jako zwierzęcia laboratoryjnego do hodowli bakterii wywołującej tyfus.
Urodził się w rodzinie austriackiej. Był synem Fryderyka i Elżbiety z Kröselów. Po przedwczesnej śmierci ojca wychowywał się w polskiej tradycji kulturowej. Jego ojczym Józef Trojnar był profesorem gimnazjalnym w Jaśle i Stryju.
Rudolf Weigl uczęszczał do gimnazjum w Jaśle i Stryju, następnie podjął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Lwowskim. Ukończył je w 1907.
W czasie I wojny światowej został powołany do wojska jako parazytolog. Rozpoczął badania nad nękającą wówczas świat epidemiczną chorobą – tyfusem plamistym i roznoszącymi go wszami. W wyniku gruntownych badań wynalazł pierwszą na świecie skuteczną szczepionkę przeciw tej groźnej chorobie.
W latach 1915–1918 pracował w szpitalu wojskowym w Przemyślu. W 1918 objął tam kierownictwo nowo powstałej Pracowni do Badań nad Tyfusem Plamistym. W 1920 powołano go na stanowisko profesora biologii ogólnej Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W dwudziestoleciu międzywojennym kontynuował swoje badania nad riketsjami i szczepionką przeciwtyfusową.
Światowy rozgłos przyniosła Weiglowi akcja szczepień przeciw durowi plamistemu w katolickich misjach belgijskich w Chinach. Uratowano dzięki nim nie tylko wielu misjonarzy, ale także tysiące Chińczyków. Otrzymał za to odznaczenie papieskie – Order Świętego Grzegorza Wielkiego, odznaczenia belgijskie (Order Leopolda), członkostwo wielu instytucji naukowych, a jego kandydaturę wystawiano wielokrotnie do nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (75 nominacji w latach 1930–1939). (Żródło: Wikipedia)
Autor: tom
Zdjęcia: Telewizja Obiektyw, NAC