To także okazja do spotkania innych osób, dla których kwestia zieleni w mieście jest ważna. Podczas wydarzenia będziemy mogli wysłuchać m.in. słynnego aktywistę Jana Mencwla (online) oraz popularnego, uznanego botanika i ekologa pochodzącego z Krosna - Łukasza Łuczaja (na żywo). Weekendowe wydarzenia są częścią krośnieńskiej odsłony ekologicznego projektu „Mikroklimat. Ptaki i rowery”, czyli międzynarodowego przedsięwzięcia „Birds & Bicycles”.
Już w piątek aktywistyczna młodzież z Krosna zaprosi wszystkich zainteresowanych do udziału w grze miejskiej “Mikrosno” - wyjątkowym spacerze po mieście, pełnym zadań, zagadek i wyzwań. Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję do spojrzenia na przestrzeń miasta w nowy sposób. Odnajdując innych, także nie-ludzkich graczy dowiedzą się, jak wspierać wspólnotę, którą tworzymy z nimi na miejskiej planszy.
By wygrać tę rozgrywkę, nie możemy grać na siebie. Młodzi aktywiści często nam o tym przypominają podczas strajków, flash mobbów, a teraz także podczas gry: tylko odejście od antropocentryzmu, dostrzeżenie potrzeb środowiska jako całości i współdziałanie to droga do wygranej. Projekt tworzony jest przez młodzież dla młodzieży, jednak dołączyć może każdy - najlepiej z całą klasą.
W sobotę podczas debaty o mikrodziałaniach jej uczestnicy pokażą, dlaczego podejmowane przez nas akcje mogą mieć znaczenie w ochronie klimatu na Ziemi. Zastanowią się też, jak powinna wyglądać zieleń miejska.
Jest w Krośnie wielu aktywistów i aktywistek, którzy biorą sprawę zieleni w swoje ręce i zmieniają oblicze miasta poprzez działania oddolne. Debata pokaże, jaką rolę odgrywamy w ochronie klimatu na Ziemi. Warto w tym miejscu przypomnieć, że podczas pandemii spadła emisja CO2 dzięki zmniejszeniu ruchu samochodów prywatnych, co jest przykładem, że mikrodziałania mają realną moc sprawczą.
- Współtwórcami mikroklimatu miasta są ludzie, różne podmioty, tematy czy problemy powiązane w sieć ścisłych zależności. Warto bliżej im się przyjrzeć, by lepiej zrozumieć wyzwania związane z ochroną środowiska - mówi Joanna Sarnecka, koordynatorka części edukacyjnej projektu.
Całość dopełnią wykłady Jana Mencwla i Łukasza Łuczaja.
Program wydarzenia:
26.11.2021
11:00 - Gra miejska "Mikrosno" (początek pod BWA Krosno)
14:00 - Debata "Czy mikrodziałania mogą mieć makro-wpływ?"; (BWA Krosno, wstęp wolny)
27.11.2021
11:00 - wykład online "Czy miasto może być jednocześnie zielone i nowoczesne?" - Jan Mencwel
28.11.2021
11:00 - wykład stacjonarny w BWA: "Natura w Krośnie i jej potencjał" - Łukasz Łuczaj; wstęp wolny
„Mikroklimat. Ptaki i rowery” stanowi krośnieńską odsłonę międzynarodowego projektu „Birds & Bicycles”. Odnosi się do mikroklimatu miasta - wyjątkowego klimatu, który współtworzą ludzcy i nie-ludzcy mieszkańcy i elementy krajobrazu: miejska zabudowa, roślinność, woda, powietrze. Mikroklimat spaja to, co naturalne, biologiczne, mierzalne, z tym, co nieuchwytne, z atmosferą, genius loci miasta.
Projekt ma również na celu rzucić światło na małe, “mikro-” elementy, które budują większe zjawiska. Współtwórcami mikroklimatu miasta są ludzie, podmioty, tematy czy problemy powiązane w sieć ścisłych zależności. Warto bliżej im się przyjrzeć, by lepiej zrozumieć wyzwania związane z ochroną środowiska.
Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec w ramach programu „Rozbudowa współpracy ze społeczeństwem obywatelskim w krajach Partnerstwa Wschodniego i w Rosji” .
We współpracy z: Muzeum Moskwy, Moskwa, Rosja; Centrum Kultury The Rails, Tver, Rosja; Media Center Vyhod, Pietrozawodsk, Rosja; Ufa, @miras_artgallery & Vozrozhdenie, Republika Baszkortostanu, Rosja; BWA Krosno, Krosno, Polska; Kadr Kulturalny Centrum, Warszawa, Polska; Miejski Instytut Kultury, Gdańsk, Polska; i MOMENTUMWORLDWIDE
Partnerzy i wsparcie projektu:
Fundacja Wspierania Bioróżnorodności "HORB" (Jaśliska, Polska);
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego (Rzeszów, Polska);
Fundacja "Rosyjsko-Polskie Centrum Dialogu i Porozumienia" (Moskwa, Rosja);
NGO „Centrum Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych” (Moskwa, Rosja);
Centrum Kultury "Ukraintsev Chambers" (Moskwa, Rosja);
Centrum Kultury Współczesnej "Rails" (Twer, Rosja);
“Wyhod” Media Centre (Pietrozawodsk, Rosja);
DK KADR Dom Kultury (Warszawa, Polska);
Galeria BWA Krosno (Krosno, Polska);
German Federal Foreign Office for the Expansion of Cooperation with Civil Society in the Eastern Partnership Countries and Russia (Berlin, Niemcy);
Instytut kultury miejskiej (Gdańsk, Polska);
Wirtualne Muzeum Antropocenu (Polska) Momentum Gug (Berlin, Niemcy);
Galeria Izmailovo Moskiewskich Hal Wystawowych (Moskwa, Rosja);
Galeria Miras (Ufa, Rosja);
Centrum Kultury i Oświaty Republiki Baszkortostanu „Odrodzenie” (Ufa, Rosja);
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Krosno (Krosno, Polska);
Extinction Rebellion Krosno (Krosno, Polska);
GraTy (Krosno, Polska).
Źródło: BWA Krosno