Gabriela Cichowska urodziła się w 1984 roku w Rzeszowie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2011 roku w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Wejmana. Od 2011 roku jest pedagogiem w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Otrzymała między innymi Opera Prima – I nagrodę za debiut na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2009 roku za ilustracje do książki Fantje, Gimpel Verlag (wydana w Polsce przez wydawnictwo Muchomor pt.: Słoniątko).
W lipcu 2014 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Gustava Heinemanna (Gustav-Heinemann-Friedenspreis) za dzieło wspólne – książkę Ostatnie przedstawienie Pani Esterki (tekst – Adam Jaromir, ilustracje – Gabriela Cichowska). Książka opisuje życie Janusza Korczaka i jego podopiecznych w Domu Sierot w Getcie Warszawskim. Książka ta była również w 2014 roku nominowana do Niemieckiej Nagrody za Literaturę Młodzieżową (Deutsche Jugendliteraturpreis), przyznawanej podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.
W 2021 roku w Ogólnopolskim Biennale Sztuki – 46. SALON ZIMOWY otrzymała Grand Prix, nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. W tym samym roku obroniła doktorat.
Życiową pasją Gabrieli Cichowskiej urodzonej w 1984 r. w Rzeszowie jest twórczość plastyczna. Artystka uprawia rysunek, malarstwo i grafikę, a wiele z jej plastycznych kompozycji powstaje na potrzeby książek, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
Dla renomowanego niemieckiego wydawnictwa Gimpel Verlag zilustrowała m.in. „Ostatnie przedstawienie panny Esterki” (2013) z tekstem Adama Jaromira – opowieść o ostatnich chwilach warszawskiego Domu Sierot prowadzonego przez Janusza Korczaka.
Z wybitną poetką i eseistką Julią Hartwig pracowała przy wznowieniu opowieści „Zguba Michałka” (II wydanie – 2016) – historii o chłopcu, który zgubił gdzieś swój dobry humor.
Współpracuje z pisarzem Przemysławem Wechterowiczem, któremu przygotowała ilustrację do książki pod tytułem „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba” (2019).
Bilety w cenie 8 zł (normalny) oraz 5 zł (ulgowy) dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami). Wstęp na wernisaż bezpłatny.
Więcej informacji o wystawie: https://muzeumrzemiosla.pl/nie-zasypiam-bez-zasniecia-ilustracje-i-obrazy-gabrieli-cichowskiej-w-piwnicy-podcieniami/
Źródło: Muzeum Rzemiosła Krosno