Plany obchodów Roku Jana Szczepanika przedstawione zostały dziś (16 listopada) podczas konferencji prasowej.
- Jest już ogrom prac za nami - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. Podkreśla, że komitet organizacyjny obchodów nie chce by były one błahe. - Chcemy nie tylko obchodzić urodziny znakomitego wynalazcy, ale także przypomnieć i uzmysłowić młodemu pokoleniu, że żyjąc w trudnych warunkach można dojść bardzo daleko.
Prezydent Krosna zaznacza, że to co się stało dzięki Janowi Szczepanikowi było kamieniem milowym w rozwoju technik z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej oraz fotograficznej.
Uroczysta inauguracja Roku Jana Szczepanika w Krośnie odbędzie się 4 kwietnia przyszłego roku. Ale już wcześniej zaplanowano działania, które uświetnią obchody.
Muzeum Rzemiosła w Krośnie zajmie się organizacją wystawy poświęconej wynalazkom Jana Szczepanika.
Oprócz eksponatów związanych z Janem Szczepanikiem, pochodzących z Muzeum Rzemiosła oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie, zaprezentowane będą rekonstrukcje kamery, kamizelki kuloodpornej, urządzenia do przekazywania sygnału telewizyjnego na odległość. Będą odtworzone na podstawie dokumentów patentowych Jana Szczepanika, przez studentów Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.
Wystawa będzie otwarta 4 kwietnia w Piwnicy PodCieniami. Będzie ją można obejrzeć do 5 czerwca. Później ekspozycja będzie wypożyczona do Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Pracownicy Muzeum Rzemiosła zajmą się też działaniami edukacyjnymi. Ogłoszony m.in. zostanie konkurs na wykonanie projektu wynalazku, urządzenia albo ulepszenia, które będzie miało pozytywny wpływ na świat. Powstanie też fabularyzowany film edukacyjny przedstawiający krośnieński okres życia i działalności Jana Szczepanika.
Krośnieńska Państwowa Uczelnia oprócz konkursów i olimpiady wiedzy technicznej zorganizuje konferencję popularnonaukową.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika zajmie się organizacją konkursów, Festiwalu Twórczości Własnej Młodzieży oraz Jarmarku Wynalazców.
W ramach obchodów Roku Jana Szczepanika w przestrzeni miejskiej powstaną instalacje. Muzeum Rzemiosła przygotuje rzeźbę przedstawiającą jeden z wynalazków Jana Szczepanika. Przy ZSP nr 1 udostępniona będzie ławeczka upamiętniająca postać "polskiego Edisona". Przy niej ustawiona będzie interaktywna tablica multimedialna. Jak zapowiadają władze Krosna – będzie to inauguracja cyklu działań pod nazwą "Krośnieńskie ławeczki".
Na budynku ZSP nr 1 powstanie też mural upamiętniający postać Jana Szczepanika.
Jan Szczepanik urodził się 13 czerwca 1872 roku w Rudnikach k. Mościsk, zmarł 18 kwietnia 1926 w Tarnowie. W wieku 3 lat trafił do Krosna. Tu wychowywała go ciotka Salomea i jej mąż Wawrzyniec Gradowicz. W Krośnie uczęszczał do pojezuickiej szkoły ludowej. Następnie uczył się w Gimnazjum w Jaśle i seminarium nauczycielskim w Krakowie. Po ukończeniu edukacji Jan Szczepanik pracował jako nauczyciel. Najpierw w Bączalu Dolnym, później w Potoku, Lubatówce, Korczynie oraz w podkrakowskiej Luboczy.
Od 1902 Szczepanik był związany z Tarnowem. 8 listopada 1902 roku w miejscowej bazylice katedralnej poślubił Marię Hiacyntę Wandę Dzikowską. W latach 1902–1906 małżonkowie przebywali głównie w Wiedniu.
Jan Szczepanik, zwany "polskim Edisonem", "Leonardem da Vinci z Galicji" i "galicyjskim geniuszem" jest autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji.
Galicyjski geniusz sławę zyskał dzięki wynalazkom tkackim. Wynalazł również m.in. urządzenie do przesyłania na odległość ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem, system barwnego filmu, system kolorowej fotografii oraz światłoczuły papier barwny, urządzenie do pomiaru jasności, system alarmowy do instalacji w pociągach, wynalazek gromadzenia energii słonecznej przy pomocy luster, automatyczny karabin, automat regulujący proces spalania w paleniskach kotłowych. Światowy sukces przyniosła Janowi Szczepanikowi tkanina kuloodporna.
Autor: tom