Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Laureaci konkursu "Każde miasto ma swoją zbrodnię..." odebrali nagrody

8 grudnia 2021 r. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu literackiego pn. „Każde miasto ma swoją zbrodnię” do udziału w którym Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprosiła uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z Krosna i regionu.
Laureaci konkursu "Każde miasto ma swoją zbrodnię..." odebrali nagrody

Autor: fot. Krośnieńska Biblioteka Publiczna

Na konkurs można było nadsyłać opowiadania kryminalne/detektywistyczne, których fabuła rozgrywa się w Krośnie i/lub regionie krośnieńskim (mogła być również związana z jego historią).

Jury w składzie: Anna Pelc (przewodnicząca), Małgorzata Jasiewicz, Joanna Łach oceniło 54 prace nadesłane od uczniów 20 szkół z Krosna i powiatu krośnieńskiego i wyłoniło laureatów konkursu w dwóch kategoriach wiekowych.

W kategorii uczniowie szkół podstawowych:

I nagrodę otrzymał Jakub Szul, uczeń Szkoły Podstawowej w Posadzie Górnej za opowiadanie pt.: „Legat Izydora”

II nagrodę Matylda Stachurska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie za opowiadanie pt.: „Zagadka hrabiny von Zippel”

III nagrodę Maja Wawrzkowicz, uczennica Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie za opowiadanie pt.: „Zagubiony skarb”

Wyróżnienia otrzymali: Agata Lorens, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym za opowiadanie pt.: „Oko za ząb” oraz Tytus Łokaj, uczeń Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie za opowiadanie pt: „Przeszłość nie wraca… odmienia tylko miejsce, czas”.

W kategorii uczniowie szkół ponadpodstawowych:

I nagrodę otrzymała Aleksandra Zych, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za opowiadanie pt.: „Zielona suknia, czerwony garnitur”

II nagrodę: Monika Dudka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za opowiadanie pt.: „Stadium szklanego zapomnienia”

III nagrodę: Hanna Mazur, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie za opowiadanie pt.: „Zbrodnia z poezją w tle”

Wyróżnienia otrzymali: Emilia Gromek, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za opowiadanie pt.: „Pożegnanie”; Mateusz Basamania, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za opowiadanie pt.: „Zrozumieć prawdę” oraz Aleksandra Śnieżek, uczennica Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie za opowiadanie pt.: „Upadek”.

Oceniając prace jurorki zwracały uwagę przede wszystkim na zgodność tekstów z wymogami gatunku, spójność kompozycyjną i logiczną oraz oryginalność pomysłów fabularnych. Po raz kolejny daje się wyraźnie zauważyć zależność między pisaniem a czytaniem – dobry pisarz (albo adept sztuki pisarskiej) musi być przede wszystkim czytelnikiem stale obcującym z literaturą, zwłaszcza z gatunkiem, w jakim sam chce się specjalizować. Również w przypadku uczestników konkursu już po przeczytaniu kilku akapitów można było śmiało ryzykować twierdzenie, który z autorów jest czytelnikiem kryminałów. Nagrodzono i wyróżniono autorów prac, które zainteresowały jury przemyślaną koncepcją, ciekawą fabułą (często przemycającą w treści historię Krosna jako tło opisywanych wydarzeń), wielowymiarowymi bohaterami… Okazuje się, że nie zawsze trup ścielący się gęsto już od pierwszego zdania jest gwarantem sukcesu (wbrew temu, co twierdził Alfred Hitchcock). Czasami zwłok może nie być w ogóle, czasami może nie być mordercy. Musi jednak być pomysł i sprawność językowa. Ani jednego ani drugiego nie brakuje laureatom konkursu.

Niespodzianką rozstrzygnięcia konkursu było otrzymanie nagród z rąk Wojciecha Chmielarza – jednego z najpopularniejszych polskich autorów powieści kryminalnych. Uczestnicząca w spotkaniu z pisarzem młodzież mogła nie tylko zdobyć autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Wojciechem Chmielarzem, ale i dostać od niego kilka wskazówek dotyczących warsztatu pracy.

Wszystkie nagrodzone prace można przeczytać na stronie: Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

Źródło: Krośnieńska Biblioteka Publiczna



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ