Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 13:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wiadomość SMS z podejrzanym linkiem. Co zrobić gdy w niego klikniemy?

Zespół CERT Polska wciąż otrzymuje zgłoszenia związane z wiadomościami SMS, których celem jest infekcja telefonów z systemem operacyjnym Android. Eksperci radzą jak rozpoznać, kiedy ktoś próbuje nas oszukać i podpowiadają co zrobić, gdy klikniemy w podejrzany link.
Wiadomość SMS z podejrzanym linkiem. Co zrobić gdy w niego klikniemy?

Autor: pixabay.com

CERT Polska (zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet) ostrzega przed kampanią, której celem jest dystrybucja szkodliwego oprogramowania z rodziny FluBot (trojanów bankowych).

- Oszuści rozsyłali wiele różnych wersji wiadomości SMS. Większość z nich informowała o rzekomej paczce, która nie mogła zostać dostarczona lub po prostu jest w drodze - tłumaczą eksperci z CERT.

Dodają, że w treści wiadomości znajduje się odnośnik prowadzący do fałszywej strony, której celem jest nakłonienie do pobrania i instalacji aplikacji.

Samo przeczytanie wiadomości SMS i wyrzucenie jej z pamięci telefonu nie jest groźne. Natychmiastowej reakcji nie wymaga też przypadek gdy klikniemy w link, weszliśmy na stronę, ale nie pobraliśmy aplikacji.

W przypadku gdy aplikacja została pobrana na telefon, ale nie dopuściliśmy do jej instalacji – wystarczy usunąć szkodliwy plik.

Niebezpieczne jest zainstalowanie aplikacji. Co zrobić w takim przypadku radzą eksperci z CERT Polska:

  • Włącz tryb samolotowy w telefonie. Złośliwa aplikacja nie będzie mogła wysyłać SMS-ów i kontaktować się z serwerami przestępców.
  • Sprawdź swoje konto bankowe czy nie doszło na nim do nieuprawnionych operacji. Nie używaj do tego zainfekowanego telefonu. Jeśli doszło do kradzieży środków - skontaktuj się z bankiem i zgłoś sprawę policji.
  • Stwórz kopię danych z telefonu, np. zdjęć, filmów, pobranych dokumentów. Kopię danych można zrobić np. przez kabel USB.
  • Przywróć telefon do ustawień fabrycznych. Ale uwaga – spowoduje to wykasowanie wszystkich danych z telefonu, dlatego ważne jest stworzenie kopii zapasowej danych. Po przywróceniu ustawień fabrycznych można przywrócić kopię plików.
  • Zmień hasła do wszystkich kont, które były wykorzystywane na telefonie.

Czytaj też: Czekasz na paczkę? Uważaj na te sms-y


Autor: tom
Zdjęcia: pixabay.com, FB CERT Polska



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ