Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony 1 stycznia 2005 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia. To dzień wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.
Krośnieńskie uroczystości rozpoczęły się wspólną modlitwą na cmentarzu żydowskim przy ul. Ks. Władysława Sarny. Pamięć krośnieńskich Żydów uczczono też w miejscu dawnego getta żydowskiego przy ul. Franciszkańskiej gdzie złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową.
W ramach obchodów w Muzeum Rzemiosła otwarto wystawę "Dziewczyna z Pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki Lipszyc z getta łódzkiego". Została ona wypożyczona z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.
W sali konferencyjnej budynku Towarzystwa Mieszczańskiego Zgoda odbył się wernisaż wystawy ”Wszystkie drogi…” ze zbiorów Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Uroczystość połączona była z zakończeniem warsztatów dla młodzieży "Projekt Pamięć".
Po południu można było wziąć udział w spotkaniu on-line z urodzonym w Krośnie Aleksandrem Białywłosem "White'm". To jedna z osób ze słynnej listy Oscara Schindlera. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.
Organizatorami krośnieńskich obchodów byli: Prezydent Miasta Krosna, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, II LO Krosno, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Dziś (25 stycznia) Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, zorganizowali spotkanie i modlitwę przy obelisku poświęconym pamięci Żydów – mieszkańców Korczyny, ich życia i męczeństwa w czasach Zagłady.
Obelisk został ustawiony na Starym Cmentarzu w Korczynie w 2016 roku. Stało się to możliwe dzięki staraniom społecznego komitetu, który tworzyli mieszkańcy Korczyny. Na kamieniu przypominającym macewę umieszczono tablicę z napisem: "Pamięci Żydów, mieszkańców Korczyny, ich życia, męczeństwa i zagłady w czasie okupacji hitlerowskie kamień ten postawiono - Korczynianie RP 2016 r.".
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow, Mariusz Kus/Muzeum Rzemiosła