Sylwestrowa noc dla tysięcy zwierząt to bardzo trudny czas. Pupile mają zazwyczaj słuch o wiele wrażliwszy niż ludzie. Dźwięki gwałtownych wybuchów oraz błysk fajerwerków, może je skłonić do zachowań, których nie będziemy w stanie przewidzieć. 31 grudnia warto o nich pomyśleć.
W okresie noworocznym zaobserwować można szczególnie wzmożoną płynność przemieszczania się zwierząt. Najczęściej po kilku dniach psy są odbierane przez swoich właścicieli i kończy się na strachu, lecz nie zawsze zwierzak trafi do schroniska.
- Niekiedy dochodzi także do przypadków śmiertelnych, poprzez ucieczki zwierząt, zarówno domowych jak i leśnych, wpadających pod koła samochodów, zagubionych, umierających z głodu i z pragnienia, po zawał serca - mówią krośnieńscy Animalsi. - Postarajmy się zrozumieć ich strach, bądźmy obok, czuwając nad ich bezpieczeństwem. Żadna zabawa nie jest w stanie usprawiedliwić nieszczęścia, jakiego możemy stać się przyczyną - dodają.
Nie strzelam w Sylwestra!
Podczas zabaw z użyciem fajerwerków, nie zapominajmy o czworonożnych przyjaciołach. Podpowiadamy, w jaki sposób można zniwelować ich cierpienie podczas sylwestrowej nocy.
1. Odpowiednio zaplanuj spacery z psem, by uniknąć okresu największego hałasu.
2. Nie puszczaj zwierząt luzem. Na wypadek zerwania się psa ze smyczy pamiętaj o adresówce przy obroży.
3. Jeśli masz możliwość, pozostań ze zwierzętami w domu. Najbardziej wybuchów boją się psy, dlatego ich właściciele powinni zostać z nimi. Psy słyszą wyraźniej wszystkie dźwięki, a ich lęk i przerażenie objawia się agresją. W przypadku, gdy właściciele nie mogą zostać z psem w domu, czworonoga należy zamknąć w cichym, znanym mu pomieszczeniu.
4. Zapewnij zwierzęciu spokojne miejsce w zależności od jego potrzeb.
5. Pozostaw ulubione zabawki czy przysmaki, aby zapewnić podopiecznemu zajęcie.
6. Zasłoń okna, włącz muzykę lub radio.
7. W domu zachowuj się tak samo jak na co dzień. Nie pocieszaj nadmiernie zwierząt, by nie spotęgować lęku.
8. Weterynarze mogą również na czas sylwestrowej zabawy zaaplikować zlęknionym zwierzętom środki uspokajające, które pomogą im przetrwać trudne chwile.
9. Najtrudniej pomóc dzikim zwierzętom, dlatego zachęcaj także innych do rezygnacji z fajerwerków.
10. Na przyszły rok: odpowiednio wcześniej stopniowo przyzwyczajaj zwierzę do hałasów, skonsultuj się z behawiorystą, zacznij stosować łagodne środki wspomagające radzenie sobie z lękiem.