To dane z końca grudnia 2021 r. Porównując je z końcem 2020 r., zauważyć można, że w naszym województwie w ciągu roku przybyło 2 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. – 12 933 osób).
Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowy, od których nie istnieje obowiązek odprowadzania składek.
Z 14 956 ubezpieczonych obcokrajowców w województwie podkarpackim 12 191 to obywatele Ukrainy. Z tej liczby - 326 prowadzi własną działalność gospodarczą – tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy.
Kolejno, największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele: Białorusi – 392, Rumunii – 308, Litwy – 229, Gruzji – 144, Rosji – 135, Włoch – 87, Turcji – 79, Słowacji – 78.
Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, na przykład z Australii, Tajlandii, Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Filipin, Indonezji czy Egiptu.
- Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy. Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet. W większości, bo aż w 80 procentach, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20- 49 lat – wskazuje podkarpacki rzecznik ZUS – Wojciech Dyląg.
Źródło: ZUS