Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 5 grudnia 2024 04:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wycinka drzew w lesie uzdrowiskowym w Iwoniczu Zdroju powodem sporów. Czy ekosystem faktycznie jest zagrożony?

Wycinka drzew w lesie uzdrowiskowym w Iwoniczu-Zdroju jest faktem. Plan ten budzi jednak wiele niepewności i obaw związanych m.in. z naruszeniem ekosystemu. W opozycji do planów Gminy Iwonicz-Zdrój oraz Nadleśnictwa Dukla stoi Inicjatywa Dzikie Karpaty, oraz Wspólny Las.
Wycinka drzew w lesie uzdrowiskowym w Iwoniczu Zdroju powodem sporów. Czy ekosystem faktycznie jest zagrożony?

Autor: fot. Wspólny Las

31 stycznia 2022 roku w Urzędzie Gminy w Iwoniczu-Zdroju obyło się spotkanie w sprawie planowanych prac leśnych mających obyć się na terenie gminy. W spotkaniu wzięli udział Burmistrz, przedstawiciele Nadleśnictwa Dukla, przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni Kazimierz Deręg i Marek Bliżycki.

Tematem rozmów były planowane prace leśnicze, które mają na celu utrzymanie bezpieczeństwa tamtejszych ścieżek spacerowych przy jednoczesnym zachowaniu trwałości lasu. Wśród planowanych działań znalazło się także zapewnienie o wyrównaniu terenu, który mógłby zostać naruszony przez maszyny leśne.

Sprzeciw wobec planu wyraziły inicjatywy Dzikie Karpaty i Wspólny Las. Według nich wycinka dużej ilości drzew byłaby wyraźnym naruszeniem ekosystemu i niepotrzebną ingerencją w drzewa, glebę i runo leśne, które może zostać zniszczone w trackie prac.

„(…) wycinka rozpoczęła się w wydzieleniu 178-F o powierzchni ponad 18 ha, na Borowinowej od strony uzdrowiska. Do wycinki wyznaczono około 230 (!) drzew, głównie buków, w mniejszym stopniu jodeł. (…) Planowane w nim wycięcie 20% biomasy drzew zmieni charakter tego fragmentu lasu, a drogi zrywkowe którymi wywlekane będą kłody drewna uszkodzą glebę i runo leśne a przy każdych większych opadach będą spływać błotem. Potrzebujemy uzdrowiskowego lasu, który rządzi się prawami natury a nie prawami pił motorowych, ich ryku i spalin oraz prawami ciągników niszczących glebę i uszkadzających te drzewa, których leśnicy zdecydują nie wycinać.” - Inicjatywa Wspólny Las.

W związku z tą sprawą, 2 lutego 2022 roku Inicjatywa Dzikie Karpaty również wyraziła swoje stanowisku w poście na profilu na Facebook’u.

„W niedługim czasie nie będzie czego tutaj chronić (…) Ale gdy planowane jest wycięcie i wywiezienie 20% drzew, jest jasne, że nie chodzi o bezpieczeństwo” - czytamy we wpisie.

Na oskarżenia oraz sprzeciw odpowiedziało Nadleśnictwo Dukla. Leśnicy uważają, że działania te są konieczne, a ich skala została przedstawiona, przez wspominane wcześniej Inicjatywy, w jaskrawy i powodujący niepokój sposób.

„Szkalujący post dotyczący planowanych prac hodowlanych w wydzieleniu 178-f oraz 178-g w Leśnictwie Iwonicz ma na celu wywołać jedynie negatywne emocje. W związku z tym Nadleśnictwo Dukla przekazuje swoje stanowisko w sprawie.” - czytamy na stronie Nadleśnictwa Dukla.

Nadleśnictwo wspomina również o priorytetach, które chce utrzymać w trakcie działań, a są to m.in. utrzymanie trwałości lasu, popieranie naturalnych odnowień jodłowych oraz bezpieczeństwa osób korzystających z iwonickich lasów.

„Udało nam się opanować problem silnego zahubienia starszych drzewostanów, uzyskaliśmy wartościowe odnowienie naturalne jodły oraz buka. Dzięki planowanym zabiegom, zwiększy się udział jodły w składzie gatunkowym młodego pokolenia lasu. (…) Bardzo ważnym punktem spotkania była kwestia zapewnienia bezpieczeństwa kuracjuszy, którzy bardzo intensywnie korzystają iwonickich lasów.” - czytamy na stronie Nadleśnictwa Dukla.

Ponadto, Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój w piśmie do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, podziękował za dotychczasowe działania dyrekcji Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwa. Wyraził również niezrozumienie i zdziwienie w związku z postem opublikowanym na Facebooku Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Całość stanowiska Nadleśnictwa Dukla wraz z pismem do Pani Minister Klimatu można przeczytać na stronie Nadleśnictwa Dukla (LINK).


Autor: Martyna Feil
Zdjęcia: Wspólny Las



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ