Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 18:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na Podkarpaciu powstały punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy

Dziś (24 lutego) Rosja zaatakowała Ukrainę. Mariusz Kamiński, szef MSWiA zaznacza, że każdy, kto będzie uciekał przed bombami, karabinami rosyjskimi, będzie mógł liczyć na wsparcie państwa polskiego. Na Podkarpaciu powstało pięć punktów recepcyjnych.
Na Podkarpaciu powstały punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy

Autor: Krosno24.pl

Wiceminister Paweł Szefernaker zaznaczył, że w czwartek (24 lutego) rano rozpoczęły się prace nad pierwszym etapem planów przyjęcia uchodźców z Ukrainy. - W ramach tego etapu wojewodowie lubelski i podkarpacki rozpoczęli przygotowanie tak zwanych punktów recepcyjnych przy granicy z Ukrainą - przekazał na konferencji prasowej.

W naszym województwie utworzono cztery punkty przy przejściach granicznych Medyka-Szeginie, Korczowa-Krakowiec, Krościenko-Smolnica, Budomierz-Hruszew. Utworzono również punkt recepcyjny na dworcu PKP w Przemyślu.

- W tych miejscach obywatele Ukrainy będą mogli liczyć na pierwszą pomoc – mówi Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Tłumaczy, że obejmie ona pomoc prawną, związaną z kwestią zalegalizowania pobytu w Polsce, udzielenie pomocy medycznej oraz zabezpieczenie pod względem spożywczym, sanitarnym, humanitarnym.

Punkty zostały zorganizowane dzięki pracy straży granicznej, władz samorządowych, strażaków PSP i OSP. Działania wspiera też policja, która zabezpiecza punkty recepcyjne i zajmuje się obsługą dróg dojazdowych do przejść granicznych. - Spodziewamy się wzmożonego ruchu - wyjaśnia Ewa Leniart.

W każdym z punktów recepcyjnych przygotowano ok. 600 miejsc. Ale nie będą to miejsca dłuższego pobytu. Wojewoda tłumaczy, że województwo podkarpackie i lubelskie realizują wyznaczoną przez rząd strategię. - Zostało wyznaczonych siedem województw, które będą przyjmowały i zabezpieczały czasowo pobyt osobom, które przekroczą granicę na Podkarpaciu. To województwa małopolskie, śląskie, dolnośląskie, lubuskie, świętokrzyskie i łódzkie - wylicza.

Jakie działania będzie podejmować straż graniczna wobec uchodźców z Ukrainy?

- Każdy z przekraczających naszą granicę uchodźców otrzyma ulotkę. Zawiera ona podstawową informację w czterech językach: ukraińskim, polskim, rosyjskim i angielskim - tłumaczy wiceminister Błażej Poboży.

Dodaje, że jeśli dana osoba ucieka z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, zostanie wpuszczona do Polski.

Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował też specjalną infolinię, która będzie obsługiwać zgłoszenia osób potrzebujących pomocy i uruchomił stronę internetową: ua.gov.pl.

Gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej poinformował podczas konferencji, że sytuacja na odcinku granicy polsko-ukraińskiej jest stabilna, zarówno w przejściach granicznych, jak i na tzw. zielonej granicy. - Odnotowujemy wzrost osób, które chcą przekroczyć naszą granicę w ruchu osobowym na przejściach drogowych. Wszystkie przejścia graniczne pracują sprawnie i normalnie - mówi.

Jak dodał, Straż Graniczna jest przygotowana na zwiększony ruch osób, które będą ewakuowane w kierunku polskim.

Krosno też przygotowuje się na przyjęcie uchodźców. - Pracujemy nad tym od kilku dni - mówi Joanna Sowa, rzeczniczka krośnieńskiego magistratu. Dodaje, że trwają uzgodnienia szczegółów z wojewodą.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie takie miejsca są przygotowywane m.in. w dawnym budynku Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego przy ul. Czajkowskiego.

Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ