Grupa 65 osób wyruszyła z Energodaru miasta z obwodu zaporskiego (południowo-wschodnia część Ukrainy) we czwartek 24.02 o godzinie 16:00 czasu lokalnego. Grupę tworzyli członkowie Klubu Kultury Polskiej im. Henryka Sienkiewicza, który działa w Energodarze. Akcją transportu zajęło się Stowarzyszenie Slow Beskid oraz Urząd Miasta Krosna. Na granicę ukraińsko-polską w Krościenku dotarli w sobotnie popołudnie. Ukraińscy pogranicznicy na teren Polski nie przepuścili trzech młodych mężczyzn, którzy ukończyli 18 rok życia. Została z nimi opiekunka Ludmiła, koordynatorka wyjazdu po stronie ukraińskiej.
Do Krosna grupa uchodźców dotarła po godzinie 4:00 rano, w niedzielę 27 lutego. Za sterami jednego z pojazdów siedział Bogdan Józefowicz, Prezes Karpat Krosno. Ich miejsce zakwaterowania to internat międzyszkolny przy ul. Czajkowskiego. Na uchodźców czekali przedstawiciele Urzędu Miasta Krosna, pracownicy internatu, strażacy z krośnieńskich jednostek OSP oraz ratownicy z Legionu Gerarda.
Po ponad 60 godzinach podróży stan zdrowia wszystkich był bardzo dobry, jedynie jedna starsza kobieta została zaopatrzona medycznie, wymieniono jej opatrunek. Po wielu godzinach podróży spędzonych w autokarach mieszkańcy Energodaru udali się na spoczynek, niektórzy z nich wcześniej skorzystali z przygotowanych posiłków. Dwie kobiety pojechały w dalszą podróż z rodziną, która czekała na nie w Krośnie.
Zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy
Większość z nich przyjechała z jedną walizką, ale są też tacy, którzy przywieźli ze sobą domowe zwierzęta. W internacie przy ul. Czajkowskiego 49, tam gdzie obecnie zamieszkali, w niedzielę (27.02) w godzinach 9:00 do 16:00 prowadzona będzie zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy. Po sobotniej zbiórce, która przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, nie potrzeba już ręczników, pościeli, koców, ubrań. Brakuje natomiast proszków do prania, kapsułek, płynów to płukania, przydadzą się pantofle/kapcie dla dzieci. Jest też mały pies i chomik, więc dla nich też będzie potrzebne zaopatrzenie. Pilnie potrzebna jest nowa pralka i suszarka bębnowa do ubrań! Przydadzą się też podstawowe środki higieny osobistej.
Kliknij również: W Krośnie i powiecie organizowane są zbiórki rzeczy dla uchodźców z Ukrainy [LISTA]
{gallery}Zbiórka dla uchodźców{/gallery}
Zbiórka funduszy
Przez OSP Krosno-Polanka prowadzona jest też zbiórka funduszy na najpilniejsze potrzeby dla Ukraińców, którzy zamieszkali lub zamieszkają w Krośnie. Można wpłacać dowolne datki, wystarczy kliknąć tutaj. Dodatkowo Stowarzyszenie Slow Beskid prowadzi zbiórkę funduszy na dalsze akcje ewakuacyjne Polonii. Zbiórkę można wesprzeć klikając tutaj.
Kolejni uchodźcy
Granicę ukraińsko-polską przekracza dziesiątki tysięcy uchodźców w ciągu jednej doby. Wiadomo, że do Krosna przyjadą kolejni. Dlatego tworzona jest baza noclegowa. Pisaliśmy o niej w artykule Krosno. Tworzona jest baza noclegowa. Poszukiwani są wolontariusze.
Krosno112.pl