Decyzją tarnowskich radnych rok 2022 ustanowiony został w Tarnowie Rokiem Jana Szczepanika. W obchody 150 rocznicy urodzin "galicyjskiego geniusza" włączyło się Krosno. W poniedziałek (4 kwietnia) uroczystości inauguracyjne odbyły się m.in. w auli kampusu politechnicznego KPU przy ul. Dmochowskiego.
Wydarzenie miało na celu przybliżenie postaci Jana Szczepanika i jego działalności, a także popularyzację nauki i innowacji. Władze krośnieńskiej uczelni przypominają, że Jan Szczepanik nazywany był galicyjskim geniuszem, polskim Da Vinci i Edisonem. Podkreślają, że nie jest to ani trochę przesadzone.
- Jan Szczepanik był niezwykle twórczym wynalazcą, przyczynił się do rozwoju wielu branż a każda dziedzina, którą się zajmował, przechodziła technologiczną rewolucję i owocowała rozwiązaniami wyprzedzającymi dziesięciolecia - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
Zaznacza, że przedstawiając wybitnego wynalazcę i jego osiągnięcia, być może uda się zainspirować uczniów, studentów, czy przedsiębiorców do odważniejszego sięgania po rzeczy wydające się niemożliwymi.
Prof. Zbigniew Barabasz, rektor krośnieńskiej uczelni, podczas inauguracji uroczystości zaznaczył, że aula KPU to najlepsze miejsce by promować Jana Szczepanika i jego osiągnięcia. - Jestem pewien, że gdyby żył w dzisiejszych czasach, karierę zawodową rozpoczynałby w KPU w Krośnie a nie w Potoku, Lubatówce czy Korczynie - mówił.
Rektor KPU obiecał, że uczelnia dołożymy wszelkich starań aby kultywować, popularyzować Jana Szczepanika i jego wynalazki. - Postać dzisiejszego bohatera pozostanie od dzisiaj na stałe w auli, na której się znajdujemy - podkreślił. - Od dzisiaj będzie nosić imię Jana Szczepanika.
Na zakończenie uroczystości, historię Krosna za czasów Jana Szczepanika przedstawił dr inż. Stanisław Rymar.
Władze krośnieńskiej uczelni już dziś zapraszają do udziału w konkursach i czerwcowej konferencji naukowej, które odbędą się w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin wielkiego wynalazcy.
W krośnieńskich obchodach rocznicy urodzin Jana Szczepanika wzięli udział m.in. parlamentarzyści (Joanna Frydrych i Piotr Babinetz), samorządowcy z Krosna i Tarnowa, przedstawiciele krośnieńskich szkół, prezes Fundacji im. Jana Szczepanika, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów rocznicy urodzin Jana Szczepanika oraz Jacek Lenik, przedstawiciel rodziny Jana Szczepanika.
Jan Szczepanik, zwany "polskim Edisonem" "galicyjskim geniuszem", czy "polskim da Vinci" jest autorem ponad 50 wynalazków z różnych dziedzin i kilkuset patentów; prekursorem fotografii kolorowej, telewizji i filmu barwnego, wynalazcą kamizelki kuloodpornej i pionierem nowoczesnego przemysłu tkackiego. Urodził się 13 czerwca 1872 roku w Rudnikach k. Mościsk, zmarł 18 kwietnia 1926 w Tarnowie. W wieku 3 lat trafił do Krosna. Tu wychowywała go ciotka Salomea i jej mąż Wawrzyniec Gradowicz.
W Krośnie uczęszczał do pojezuickiej szkoły ludowej. Następnie uczył się w Gimnazjum w Jaśle i seminarium nauczycielskim w Krakowie. Po ukończeniu edukacji Jan Szczepanik pracował jako nauczyciel. Najpierw w Bączalu Dolnym, później w Potoku, Lubatówce, Korczynie oraz w podkrakowskiej Luboczy.
Od 1902 Szczepanik był związany z Tarnowem. 8 listopada 1902 roku w miejscowej bazylice katedralnej poślubił Marię Hiacyntę Wandę Dzikowską. W latach 1902–1906 małżonkowie przebywali głównie w Wiedniu. Szczepanik zmarł w wieku 54 lat na raka wątroby. Spoczywa na Cmentarzu Starym w Tarnowie, w grobowcu rodzinnym Dzikowskich.
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow