Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 14:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy w Krośnie znajdują się schrony przeciwlotnicze?

W związku z wojną w Ukrainie coraz częściej w Polsce słychać głosy debaty publicznej dotyczącej obronności naszego państwa. Jednym z palących tematów są schrony, które stanowią ochronę w przypadku nalotów. Czy w Krośnie znajdziemy takie obiekty?
Czy w Krośnie znajdują się schrony przeciwlotnicze?

Autor: canva

Niestety - na ten moment odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie. Obecnie na terenie miasta Krosna nie ma obiektów, które spełniałyby definicję schronów. Według przepisów są to budowle konstrukcyjnie zamknięte, hermetyczne, które zapewniałyby ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych czy innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia. 

- Aktualnie trwa ewidencjonowanie w/w miejsc oraz szczegółowe rozpoznanie obiektów, które można zakwalifikować jako spełniające niezbędne warunki do doraźnego ich przygotowania i adaptacji na wypadek działań militarnych - mówi nam Jarosław Grześków z Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krosna - Na terenie Miasta Krosna znajdują się ukrycia do doraźnego przygotowania, czyli m.in. piwnice, które w przypadku podwyższenia stanu gotowości obronnej państwa właściciel lub zarządca przystosowuje do funkcji ochronnej w miarę posiadanych możliwości.

Podobnie niestety wygląda sytuacja na terenie reszty kraju. Były wiceszef Obrony Cywilnej Kraju, gen. Ryszard Grosset w rozmowie w Radiu ZET poddaje pod wątpliwość stan istniejących w Polsce schronów. 

- Ostatnia uczciwa inwentaryzacja schronów była robiona w Polsce w 2012 roku. Te, które mamy można bardziej traktować w kategoriach muzealnych, w kategoriach pewnych ciekawostek. Zapewniają możliwość ukrycia mniej więcej ok. 3 proc. ludności – mówił generał.

Były wiceszef Obrony Cywilnej Kraju wyszedł również z inicjatywą stworzenia specjalnej aplikacji na telefon, dzięki której obywatele mogliby się zorientować, gdzie znajduje się najbliższy schron. Byłoby to duże ułatwienie i pomogłoby w odnalezieniu się w sytuacji ogłoszenia alarmu. 

Zdaniem generała istotna jest także treść nauczana podczas zajęć “Edukacji dla bezpieczeństwa”. Podczas tych lekcji powinny być wykładane i przypominane odpowiednie zachowania na wypadek zdarzeń wojennych. Według generała Grosseta “Ukraińcy odrobili lekcję w tym zakresie”. 

- W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na zajęciach z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa realizowana jest podstawa programowa, opisana w aktach prawnych wydanych przez ministra właściwego do spraw oświaty. Edukacja dla bezpieczeństwa służy przygotowaniu uczniów do właściwego zachowania oraz odpowiednich reakcji w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia. Przedmiot obejmuje różnorodne treści kształcenia z zakresu bezpieczeństwa państwa, treści dotyczące organizacji działań ratowniczych, edukacji zdrowotnej i pierwszej pomocy - dodaje Jarosław Grześków

Pozostaje mieć nadzieję, że przekazywane na zajęciach treści zostają w głowach dzieci i młodzieży. 

Autor: Marcin Polak


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ