Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 07:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to najlepszy sposób na ochronę środowiska, a także na zabezpieczenie przyszłych pokoleń przed niebezpiecznymi skutkami emisji gazów cieplarnianych i innych toksycznych zanieczyszczeń. Należy mieć też na uwadze, że źródła nieodnawialne takie jak węgiel, w pewnym momencie po prostu się trwale wyczerpią. Dlatego inwestycja w inne źródła, głównie energię słoneczną staje się bardzo popularna i pożądana. Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?

Wybór odpowiedniego miejsca

Po pierwsze, musimy podjąć właściwą decyzję, gdzie zamontujemy nasze panele. Jeśli posiadamy zbyt duży teren i nie wiemy, co z nim zrobić, możemy częściowo spożytkować go na montaż fotowoltaiki. Jeśli szkoda nam działki, możemy to zrobić na dachu. I nie ma znaczenia, czy dach jest płaski, czy pochyły. Specjalny system montażowy pozwoli nam na dowolną konfigurację. Czasem dobrym rozwiązaniem będzie założenie paneli na elewację budynku. Głównie chodzi nie tyle o znalezienie miejsca wygodnego, co odsłoniętego względem słońca i o odpowiedniej powierzchni.

Czynniki atmosferyczne i kąt nachylenia

Przy wyborze lokalizacji paneli musimy zwrócić uwaga na zacienione miejsca. Jeśli obok domu rośnie wielkie drzewo, dające latem kojący cień, spróbujmy usytuować panele w ten sposób, by cień nie kolidował z ergonomicznością. Aby panel pracował idealnie musi być w całości odsłonięty. Istotne są też czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr (od której strony wieje najczęściej) czy śnieg (w której części dachu bardziej zalega). Chodzi tu o dbałość o mocowania montażu. Trzeba pamiętać o odpowiednim kącie nachylenia. Nie zaleca się montażu w całkowitym poziomie, gdyż może to powodować gromadzenie się brudu na panelu.

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/fotowoltaika-dla-domu/

Montaż krok po kroku

Po dobraniu odpowiednich komponentów instalacji rozpoczynamy montaż paneli fotowoltaicznych. Należy zamontować specjalny stelaż na dachu (za pomocą odpowiednich haków mocujących i śrub – ze stali kwasoodpornej). Następnie haki łączone są z profilami za pomocą śrub i zostają przeprowadzone przewody elektryczne do falownika. Jeżeli falownik znajduje się na parterze to przewody do niego można poprowadzić po elewacji, w specjalnej osłonie. Na przygotowanym stelażu są układane panele fotowoltaiczne, połączone ze sobą szeregowo, które zostają podłączone z falownikiem.

Zakończenie instalacji

Po zamontowaniu paneli należy wykonać pomiary elektryczne w celu sprawdzenia poprawności instalacji. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają zarządzanie produkcją i zużyciem energii. Pozwalają na kontrolę ilości wytwarzanej energii, nadwyżki i zużycia. Sprzęt może być połączony z aplikacją zainstalowaną na smartfonie lub komputerze.

Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ