Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 13:45
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Młodzież poznawała tradycyjne smaki i kulturę Polski, Słowacji i Czech – dzięki projektowi Erasmus+

Do Krosna przyjechała grupa młodzieży z Czech i Słowacji. Wspólnie z rówieśnikami z 9-8 Hufca Pracy w Sanoku i 9-10 HP w Krośnie realizowano założenia projektu "Zasmakuj w tradycji".
Młodzież poznawała tradycyjne smaki i kulturę Polski, Słowacji i Czech – dzięki projektowi Erasmus+

Autor: Tomasz Jefimow

Dziś (29 kwietnia) w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu można było poznać, jak smakują m.in. bryndzové halušky, krupicová kaša, bramboráky, pielmeni, proziaki. Przygotowała je młodzież uczestnicząca w projekcie "Zasmakuj w tradycji". Regionalne potrawy przywiozły też panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Komborni.

Głównym celem projektu przygotowanego przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krośnie, w ramach programu Erasmus+, jest nawiązanie dialogu międzykulturowego, rozwijanie wiedzy o różnorodności kultur i języków obcych.

- Ale też poznanie kultury, tradycji narodowych, łamanie barier językowych, pogłębianie wiedzy na temat polskich, słowackich i czeskich obyczajów i tradycji, a także nauka tolerancji oraz otwartości - tłumaczy Dariusz Paczosa, dyrektor CEiPM w Krośnie.

W projekt zaangażowanych jest 19 młodych ludzi oraz liderzy z Polski, Republiki Czeskiej i Słowacji. Polskę reprezentowała młodzież z 9-8 HP w Sanoku (4 osoby) oraz z 9-10 HP w Krośnie (3 osoby). Z Czech przyjechało 7 osób, z organizacji ICM Jindrichuv Hradec z.s, ze Słowacji – 5 – z organizacji STEP – Society for territorial progres.

Młodzi ludzie od początku tygodnia mieli okazję poznać nasz region. Uczestniczyli też w warsztatach językowych. - Poznali słownictwo w języku polskim, czeskim i słowackim. Były to głównie zwroty grzecznościowe oraz nazewnictwo kulturowe oraz kulinarne - opowiada Dariusz Paczosa.

Nie zabrakło warsztatów z doradcami zawodowymi. - Młodzież poszukiwała podobieństw i różnic w zawodach, sposobie przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej - mówi Dariusz Paczosa.

Uczestnicy projektu dużą część czasu poświęcili na warsztaty kulinarne. Młodzież przygotowywała potrawy charakterystyczne dla Polski, Słowacji i Czech. - Powstała również ilustrowana księga potraw - dodaje Dariusz Paczosa.

Regionalnych potraw można było popróbować dziś (29 kwietnia) podczas finału projektu. Młodzi ludzie z Czech, Słowacji i Polski przedstawili też tradycje, obyczaje, pieśni i tańce ludowe charakterystyczne dla każdego kraju.

Wydarzenie uświetnili członkowie Zespołu Ludowego Lubatowianie.

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ