Ukojenie w tych produktach znajdzie zarówno skóra, jak i większość wewnętrznych organów człowieka.
Zobacz: Uloterapia w gminie Wojaszówka. Powietrze w pszczelim domku leczy mieszkańców
Pszczoła: największy sprzymierzeniec ludzkiego zdrowia
– Wszystko, co jest produkowane przez pszczoły, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. To właśnie pszczoły są podstawą funkcjonowania świata i przyrody, dlatego nie może być inaczej również w przypadku wpływu ich działania na człowieka – wyjaśnia nam Kamil Kuzioła, który jest pasjonatem pszczelarstwa i od dziecka pomaga rodzicom w prowadzeniu pasieki w okolicach Rychlik.
Miód na serce
Zwłaszcza wielokwiatowy, który wzmacnia naczynia krwionośne, chroni je i łagodzi dolegliwości dróg oddechowych. Z kolei miód lipowy pomoże w walce z przeziębieniem, działając napotnie i wykrztuśnie. Miodem akacjowym dobrze jest wspomagać leczenie chorób układu trawiennego. Spadziowy pomoże przy stanach nerwicowych i zaparciach. Miód wrzosowy ochroni u mężczyzn prostatę. Gryczany z kolei uzupełni niedobory żelaza i zmniejszy ryzyko wystąpienia miażdżycy.
To tylko niektóre z dobroczynnych wartości złotego, naturalnego lekarstwa.
Pyłek kwiatowy
Zbierany z kwiatostanów w postaci drobnych kuleczek jest skarbnicą nieocenionych wartości odżywczych. Bogaty m.in. w białka, aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe wpłynie korzystnie na pracę całego organizmu. Dzięki temu poprawi się samopoczucie i kondycja, zwiększy apetyt, a osoby z nadprogramowymi kilogramami łatwiej się ich pozbędą. Spożywanie pyłku kwiatowego poprawi jakość krwi i oczyści ciało ze zbędnych toksyn.
Wosk pszczeli
Od dawna stosowany jest m.in. w kosmetykach, ze względu na właściwości wspomagające regenerację skóry. Nieoceniony jest również jego pozytywny wpływ przy leczeniu m.in. artretyzmu czy schorzeń reumatycznych. Bez wątpienia wzmocni również dziąsła i wesprze układ odpornościowy. Zawarte w nim flawonoidy działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.
Pierzga
Polecana szczególnie w okresie przeziębień, gdyż znana jest ze swojej zdolności do regeneracji ludzkiego organizmu. Poprawia samopoczucie już po kilkunastu dniach stosowania. Pomaga dojść do siebie pacjentom po operacjach. Świetnie radzi sobie również ze stanami przewlekłego zmęczenia bądź w okresie wzmożonego wysiłku umysłowego.
Propolis (kit pszczeli)
Podobnie jak wosk pszczeli, wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego sprawdzi się m.in. w leczeniu stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Poradzi sobie również z trądzikiem, ranami skórnymi oraz łagodzeniem oparzeń.
Jad pszczeli
Choć brzmi groźnie, bo użądlenie pszczoły nie jest niczym przyjemnym, jad tych owadów stosowany jest m.in. w kosmetyce. To za sprawą działania antyseptycznego i przeciwzapalnego. Pod kontrolą specjalisty pomoże też w leczeniu problemów z układem kostnym. Jego działanie chwalą sobie również pacjenci z nadciśnieniem i zaburzeniami układu oddechowego, np. astmą.
Uloterapia
Inhalacja powietrzem ulowym to innowacyjna metoda polegająca na przebywaniu w zabezpieczonym, pszczelim ulu. Wykorzystywana do tego, specyficzna woń miodu ma dobroczynny wpływ na wszystkie układy człowieka – od nerwowego przez sercowo- naczyniowy aż po oddechowy. Tego typu kurację oferuje również rodzinna pasieka Kuziołów.
– Stosowanie uloterapii wskazane jest m.in. w przypadkach chronicznego zmęczenia, chorób układu nerwowego, nawet tak skomplikowanych, jak stwardnienie rozsiane czy porażenie mózgowe. Coraz chętniej z inhalacji korzystają też sportowcy oraz osoby, które chcą profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie i poprawić samopoczucie – wyjaśnia pasjonat.
Koszt jednego seansu to 10-20 zł od osoby, jednak czas trwania ustalany jest indywidualnie – od godziny do kilku godzin, w zależności od potrzeb.
Z apiterapii z kolei, czyli – przypomnijmy – terapii przy użyciu różnego rodzaju produktów pszczelich – można korzystać od maja do września
Źródło: News4Media