Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 10:32
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czadostop: Kto jest najbardziej narażony na zatrucie?

Tlenek węgla  jest śmiertelną trucizną dla każdego organizmu. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Tam wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując tym samym dopływ tlenu do organizmu.
Czadostop: Kto jest najbardziej narażony na zatrucie?
www.czadostop.pl

Na działanie tlenku węgla narażona jest każda osoba przebywająca w środowisku nim skażonym. Efekty działania czadu, przy takim samym stężeniu, mogą się różnić między innymi ze względu na wiek czy stan zdrowia.

Do grupy największego ryzyka należą:
-Noworodki i niemowlaki - ponieważ obok normalnej hemoglobiny występuje u nich hemoglobina płodowa, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla niż zwykła hemoglobina – do zatrucia może dojść znacznie szybciej, niż u osoby dorosłej.
-Dzieci - są bardziej wrażliwe na działanie tlenku węgla ze względu na większą częstość oddechów w porównaniu z osobami dorosłymi, a także szybszy metabolizm.
-Kobiety ciężarne -  ponieważ nawet niewielkie stężenie tlenku węgla, które dostało się do organizmu kobiety ciężarnej, może doprowadzić do powikłań ciążowych, uszkodzenia a nawet śmierci płodu.
-Osoby w podeszłym wieku
-Osoby z wadami serca oraz niewydolnością układu oddechowego
-Osoby wykonujące prace związane z dużym wysiłkiem fizycznym - ze względu na częstość i głębokość oddechu pochłaniają dawki trujące, a nawet śmiertelne

W dwóch ostatnich grupach zagrożenie jest zwiększone, ponieważ ich organizmy są mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym wypadku tlenku węgla. Na skutek działania czadu w pierwszej kolejności ulegają bowiem uszkodzeniu narządy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie, czyli serce i mózg.

U osób w podeszłym wieku i osób z wadami serca oraz niewydolnością układu oddechowego dostarczanie tlenu do organizmu jest mniej wydajne niż u osoby młodej i zdrowej, dlatego też już niewielka ilość tlenku węgla w powietrzu może spowodować poważne uszkodzenia tych organów, a nawet śmierć.

Kolejną grupą zwiększonego ryzyka są osoby palące papierosy oraz osoby nadużywające alkoholu. Przyjmuje się, że ilość tlenku węgla we krwi (karboksyhemoglobina), bez uszczerbku dla zdrowia,  standardowo wynosi 1,5%,     a u dorosłego człowieka może wahać się od 1 do 5 %. Natomiast u osoby palącej papierosy jest to 10%, a właśnie już od takiej wartości zaczyna się lekkie zatrucie czadem. Należy przy tym zaznaczyć, że zagrożenie to wynika nie tylko z palenia papierosów, ale także z palenia np. fajki wodnej (według najnowszych badań, jedna sesja z fajką wodną podnosiła stężenie tlenku węgla w organizmie palacza co najmniej cztery do pięciu razy bardziej niż wypalenie papierosa). Również zagrożenie zatrucia czadem dla osób nadużywających wysokoprocentowych trunków jest większe, ponieważ tlenek węgla łatwo i szybko wiąże się z alkoholem.


www.czadostop.pl



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ