Jakie parametry są najbardziej istotne?
Przy zakupie roweru szczególną uwagę należy zwrócić na ramę, która nie może być ani zbyt długa, ani przesadnie krótka. Niewłaściwy rozmiar może spowodować nie tylko dyskomfort podczas jazdy, ale także niekorzystnie działać na zdrowie. Odpowiednia wysokość siodełka to długość wewnętrznej części nogi pomnożony przez 109%. Z kolei przy ustawianiu kierownicy trzeba wziąć pod uwagę kąt między ramieniem a tułowiem. Ten powinien być mniejszy niż 90 stopni. Amortyzacja będzie niezbędna w przypadku wypraw górskich lub przejażdżek po lesie. Jeżeli chodzi o koła – ważny jest tu rozmiar średnicy opony mierzona w calach i jej szerokość, oraz rodzaj bieżnika. Im większe koła, tym rower może osiągać większe prędkości.
Rower górski
Rowery górskie, jak nazwa wskazuje, projektowane są w góry oraz na ciężki teren, który się z nimi na ogół wiąże. Rowery takie oferują dobrą przyczepność na szlakach, dobrze radzą sobie na podjazdach i zjazdach o różnej trudności, przy okazji są także dość zwrotne i umożliwiają szybkie przyspieszanie. Są rowery górskie, np. do tzw. enduro, które znacznie lepiej niż z podjazdami i łagodnymi ścieżkami, radzą sobie na ciekawych technicznie zjazdach. Rower taki to dobry wybór dla rowerzystów unikających asfaltu i ceniących sobie jazdę w górach i trudnym terenie.
Źródło: https://roweroweprzymorze.pl/
Rower crossowy
Rowery crossowe to w zasadzie rowery do niemal wszystkiego. Posiadają koła o wielkości 28 cali i opony wyraźnie węższe niż w rowerze górskim. Swobodnie będziemy mogli wyjechać poza asfalt, do parku, lasu czy wszelkie wycieczki za miasto. Sylwetka przyjmowana na rowerze przez jeźdźca jest pewnym kompromisem między wygodą i wydajnością. Wiele rowerów crossowych posiada regulowany wspornik kierownicy pozwalający dopasować pozycję do własnych upodobań i oczekiwań. Popularne crossówki to także częsty wybór do turystyki. Wyposażone w bagażniki znakomicie nadają się do turystyki rowerowej każdego kalibru.
Rower miejski
Rowery miejskie są przeznaczone do wykorzystywania w mieście, ale i krótka wycieczka do parku czy nad jezioro będzie na nich możliwa. Są kompletnie wyposażone w oświetlenie, błotniki, bagażnik, podpórkę, często kosze na kierownice, a także osłony na łańcuch. Wszystko po to, by dało się nim jeździć także w cywilnym ubraniu. Pozycja na rowerze miejskim jest mocno wyprostowana, co wymusza używanie szerokich, miękkich siodełek. Nie jest to rower do walki o sekundy na wyścigu, a do wygodnego dojazdu z punktu A do B.
Elektryczny rower miejski
E-bike to sprzęt przeznaczony do komfortowej i bezwysiłkowej jazdy po mieście. Ma wygodną pozycję, bardzo łatwo na niego wsiąść. Jest w pełni wyposażony i gotowy do jazdy. Sprawdza się idealnie jako środek codziennego transportu, dlatego warto go wybrać jeśli szukamy alternatywy dla samochodu czy komunikacji miejskiej. Posiada wszelkie zalety typowego roweru miejskiego z tą różnicą, że do pracy dojeżdżamy zrelaksowani i niespoceni.
Materiał partnera