Czym jest hipoteka łączna?
Hipoteka łączna to w bardzo dużym uproszczeniu zabezpieczenie jednego zobowiązania na dwóch i więcej nieruchomościach. Biorąc kredyt hipoteczny, takim zabezpieczeniem jest kupowana nieruchomość, natomiast w przypadku hipoteki łącznej dodaje się do tego jeszcze jedną inwestycję. Nieruchomość może należeć do kredytobiorcy, ale również do kogoś z jego rodziny, jeśli on sam nie posiada dodatkowego zabezpieczenia.
W jakich sytuacjach można skorzystać z hipoteki łącznej?
- Gdy kilka odrębnych nieruchomości tworzy jedną funkcjonalność – np. dom, garaż i dodatkowa działka, które są traktowane jako samodzielne nieruchomości. Jeśli kredytobiorca pożyczy pod ich zastaw pieniądze, będzie to hipoteka łączna.
- Gdy kredytobiorca jest właścicielem kilku niepowiązanych ze sobą nieruchomości i pod ich zastaw pożycza pieniądze. To częsta sytuacja w przedsiębiorstwach, które mają magazyny, fabryki czy sklepy zlokalizowane w różnych miejscach.
- Gdy kredytobiorca ma jedną nieruchomość, a teraz pożycza pieniądze, by kupić drugą. Ta pierwsza inwestycja jest wtedy dodatkowym zabezpieczeniem.
Co może objąć hipoteka łączna?
W zakres hipoteki łącznej może wejść praktycznie każda nieruchomość, do której kredytobiorca ma prawo. Oznacza to, że tego typu hipoteką można objąć nieruchomość:
- mieszkaniową,
- rolną oraz leśną,
- przemysłową,
- handlową.
Mogą wejść w nią również grypy nieruchomości, czyli na przykład:
- gospodarstwa rolne,
- kompleksy budynków (np. całe grupy magazynów),
- sieci obiektów handlowych.
Dodatkowo, można ustanowić hipotekę łączną w sytuacji, gdy:
- masz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- dzierżawisz nieruchomość wieczyście,
- masz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni.
Podsumowując – jeśli posiadasz więcej niż jedną nieruchomość, praktycznie zawsze możesz objąć je hipoteką łączną.
Po co bankom hipoteka łączna?
Warto wiedzieć, że kredyt hipoteczny jest produktem dla wszystkich tych, którzy godzą się na zaciągnięcie długoterminowego zobowiązania. Zdarza się jednak, że po pewnym czasie przestają być wypłacalni albo ich dochody nie wystarczają na regulowanie kolejnych rat. Dotyczy to na przykład dużych firm, które dotyka kryzys, obroty spadają, a kupione działki czy lokale trzeba spłacać.
Mając taką świadomość, bank zabezpiecza się właśnie hipoteką łączną. Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać raty, wierzyciel może dochodzić należnych sobie pieniędzy właśnie z nieruchomości. Jeśli kwota kredytu jest bardzo wysoka, egzekucja może objąć nawet wszystkie inwestycje podane jako hipoteka łączna. Warto wiedzieć natomiast, że niezależnie od ilości nieruchomości liczy się ich wartość. Jedna wartościowa działka czy dom może stanowić dla banku lepsze zabezpieczenie niż kilka garaży i działka przy bloku.
materiał partnera