Czym kredyt gotówkowy wyróżnia się na tle innych kredytów?
W przeciwieństwie do kredytów celowych, podpisując umowę na kredyt gotówkowy, nie trzeba podawać konkretnego celu, na jaki przeznaczy się pieniądze. Bank nie wymaga zadeklarowania, na co zostanie wydana cała kwota, wystarczy, że kredytobiorca zobowiąże się do terminowej spłaty rat. Inaczej sytuacja wygląda np. w przypadku kredytów hipotecznych lub przeznaczonych na zakup samochodu – w ich przypadku gotówki nie można wydać w inny sposób niż ten ściśle określony w umowie.
Często można spotkać się z wymiennym stosowaniem określeń kredyt „konsumencki” i „gotówkowy”. Czy to te same produkty bankowe? Wbrew pozorom nie. Pierwszy typ finansowania przeznaczony jest wyłącznie dla konsumentów, czyli znaczy osób fizycznych, a zatem takich, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Zasady jego przyznawania są ściśle regulowane przez specjalną ustawę, a maksymalna kwota, którą można w jego ramach otrzymać, to 255 550 zł. Drugi, gotówkowy, może mieć dowolną wysokość i przyznawany jest każdemu wnioskodawcy, który spełni warunki określone przez dany bank.
Kiedy zaciąga się kredyt gotówkowy?
Wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu, aby sfinansować większe lub niespodziewane wydatki. Niektórzy wolą ten sposób płacenia zamiast wydawania zgromadzonej gotówki, którą traktują raczej jako oszczędności „na wszelki wypadek”. Mimo że trzeba liczyć się z tym, że rata będzie obejmować nie tylko pożyczony kapitał, ale również koszt kredytu, często spłacanie większej sumy podzielonej na niewielkie kwoty jest korzystniejsze od naruszania domowych rezerw finansowych. Co ważne, takie rozwiązanie nie obciąża nadmiernie budżetu.
Na co można przeznaczyć uzyskane z banku fundusze? W Polsce najczęściej finansuje się tak zakup sprzętu AGD i RTV, samochodu lub remont domu czy mieszkania. Niektórzy decydują się na opłacenie również zagranicznych wakacji, studiów, organizacji dużej imprezy (np. wesela), a nawet przeznaczają pożyczone pieniądze spłatę kredytu zaciągniętego w innej instytucji – niekoniecznie bankowej.
Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?
Aby otrzymać kredyt gotówkowy, należy spełnić dwa podstawowe warunki: być pełnoletnim i mieć zdolność kredytową. Zanim bank podejmie decyzję o zaakceptowaniu bądź odrzuceniu wniosku, analitycy bankowi badają dokładnie sytuację finansową osoby, która go składa. Brane są pod uwagę przede wszystkim takie kwestie jak:
- dochody i forma zatrudnienia,
- comiesięczne zobowiązania (wysokość rachunków, koszty utrzymania, spłata innych pożyczek),
- historia kredytowa (widoczna w BIK),
- stan cywilny, wiek, wykształcenie i liczba osób na utrzymaniu.
Jeśli bank zgodzi się udzielić kredytu, kredytobiorca musi już jedynie potwierdzić swoją tożsamość (np. okazując dowód osobisty) i dostarczyć zaświadczenie o dochodach – w wielu przypadkach nie jest to jednak konieczne, jeśli jest się stałym klientem danego banku i posiada w nim aktywny rachunek oszczędnościowy.
Ubieganie się o kredyt gotówkowy – procedura
Najprostszym sposobem na uzyskanie finansowania tego typu jest zalogowanie się do systemu bankowości internetowej banku, z którego usług korzysta się na co dzień. Większość podmiotów proponuje każdemu klientowi indywidualną ofertę kredytu gotówkowego – zwykle jest ona bardzo korzystna. Jak przebiega procedura w takim przypadku?
- Wniosek składa się za pośrednictwem swojego konta internetowego, podając w nim preferowaną wysokość raty.
- Analitycy bankowi sprawdzają zdolność kredytową przyszłego kredytobiorcy.
- Wydana zostaje decyzja dotycząca finansowania.
- Wnioskodawca otrzymuje umowę, z którą musi się zapoznać i zaakceptować ją.
- Pieniądze przelewane są na rachunek bankowy kredytobiorcy.
Jeśli nie posiadasz konta w banku, w którym ubiegasz się o finansowanie, założenie rachunku może być konieczne. Wniosek złożysz też w placówce stacjonarnej, często wiąże się to jednak z dodatkowymi formalnościami i bywa nieco bardziej czasochłonne niż staranie się o kredyt online.
Chcesz sprawdzić wysokość potencjalnej raty? Wykorzystaj kalkulator kredytu gotówkowego!
Bardzo wygodnym narzędziem, z którego warto skorzystać przed złożeniem wniosku, jest kalkulator kredytu gotówkowego. Umożliwia on wykonanie prostej symulacji. Wystarczy, że podasz interesujący Cię okres kredytowania oraz kwotę, o której przyznanie planujesz się ubiegać. Kalkulator natychmiast pokazuje wysokość raty kredytu przy wybranych parametrach oraz wskazuje, jaka jest aktualna rzeczywista roczna stopa oprocentowania.
Niektóre banki udostępniają to narzędzie jedynie dla finansowania o ściśle określonej kwocie maksymalnej – jeśli zamierzasz pożyczyć większą sumę, uzyskanie informacji na temat przyszłej spłaty oraz tego, jaki będzie całkowity koszt kredytu, może wymagać wizyty w placówce banku lub kontaktu telefonicznego z konsultantem. Jeśli chcesz sprawdzić, jak działa kalkulator kredytowy, zajrzyj na stronę Santander Bank Polska: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-gotowkowy-online
Jak długo trzeba czekać na decyzję o przyznaniu kredytu?
Uzyskanie decyzji kredytowej nie zajmuje wiele czasu. Oczekiwanie trwa od jednego do dwóch dni, choć są również tacy kredytodawcy, którym przetworzenie wniosku zajmuje zaledwie kilka lub kilkanaście minut. Skąd taka różnica? Przed udzieleniem kredytu bank musi dokonać analizy zdolności kredytowej wnioskującego – jeśli ma on w nim rachunek osobisty, proces ten staje się dużo łatwiejszy i szybszy. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji pieniądze przelewane są na konto kredytobiorcy niemal natychmiast.
Na co należy szczególnie uważać?
Zanim zdecydujesz się zaciągnąć kredyt gotówkowy, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową. Oczywiście, bank również ją oceni, ale sam wiesz najlepiej, czy spłata zobowiązania nie obciąży nadmiernie budżetu domowego, np. jeśli nie będzie to jedyna comiesięczna rata do zapłacenia. Równie istotne jest szczegółowe przeczytanie warunków spisanych na umowie – kwota kredytu bez kredytowanych kosztów jest zawsze niższa niż ta, którą ostatecznie trzeba będzie spłacić. W tej kwestii nie można zdać się na przypadek i trzeba brać pod uwagę zarówno wysokość odsetek, jak i prowizji oraz to, czy bank oferuje oprocentowanie zmienne, czy stałe.
Kredyt gotówkowy – bierz go z głową i na dobrych warunkach!
Kredyt gotówkowy to uniwersalny produkt bankowy, dzięki któremu bez problemu sfinansujesz dowolny cel. Jeśli tylko masz zdolność kredytową i jesteś pełnoletni, uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej nie powinno stanowić problemu. Jeżeli korzystasz z bankowości internetowej złożenie wniosku zajmie Ci kilka chwil. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, pamiętaj jednak, by szczegółowo przeanalizować warunki oferty, zwrócić uwagę na rodzaj oprocentowania, RRSO i całkowity koszt kredytu. Od tego będzie zależeć, czy płacenie comiesięcznych rat nie stanie się dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Rozsądne podejście i wybór odpowiedniej oferty sprawią, że możesz szybko zyskać gotówkę, którą wydasz, na to, czego potrzebujesz!
materiał partnera