W wyprawie biorą udział:
- Marek Armata (dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Frysztaku, radny Rady Powiatu Strzyżowskiego, ratownik Bieszczadzkiego WOPR, członek Polskiego Związku Kajakowego)
- Arkadiusz Pałys (funkcjonariusz KMP w Krośnie, instruktor turystyki kajakowej, organizator wielu akcji charytatywnych)
- Rafał Gużkowski (dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku, dokumentalista, laureat wielu nagród filmowych, współzałożyciel Karpackiej Grupy Filmowej)
Są wspierani są przez:
- Artur Szymański (prezes Bieszczadzkiego WOPR i wiceprezes Podkarpackiego WOPR, instruktor ratownictwa wodnego, Akademicki Mistrz Polski w koszykówce i pływaniu)
- Ula Mastyj (dowodzi akcją z lądu, jest koordynatorem wizerunkowym i logistycznym spływu. Przedstawiciel Spółki Dolina Wisłoka – oficjalnego partnera akcji)
Arkadiusz Pałys to krośnieński policjant, dla którego hasło „pomagać i chronić” stało się życiowym mottem. Funkcjonariusz aktywnie angażuje się w działalność społeczną na rzecz mieszkańców regionu. Jako policjant, strażak ochotnik, ratownik medyczny, wolontariusz i instruktor kajakarstwa od lat promuje bezpieczny wypoczynek nad wodą.
Krośnieński policjant razem z grupą przyjaciół, postanowił zorganizować „Survivalowy spływ kajakowy – z nurtem Wisłoka”. Trzej kajakarze wyruszyli w blisko 220-kilometrową trasę, wiodącą wodnym szlakiem od źródła do ujścia rzeki. Celem akcji jest propagowanie odpowiedzialnych zachowań podczas wypoczynku nad wodą oraz zbiórka funduszy na zakup sprzętu ratowniczego dla służb niosących pomoc na podkarpackich akwenach. Ponadto, survivalowy spływ stał się inspiracją do stworzenia filmu dokumentalnego popularyzującego wiedzę o Wisłoku, jako jednej z największych podkarpackich rzek.
Rafał Gużkowski opowiada, że na pomysł spływu wpadł już w ubiegłym roku. - Właśnie wtedy, po raz pierwszy popłynąłem Szlakiem Kajakowym rzeki Wisłok - tłumaczy. Dodaje, że ta przygoda pozwoliła mu odkryć potencjał tej rzeki i zmotywowała go do dalszego działania.
Przepływający Wisłokiem kajakarze, spotykają się z niezwykle serdecznym przyjęciem wśród społeczności regionu. Spotkania z kibicującymi im mieszkańcami, stają się okazją do krótkiego odpoczynki i regeneracji przed dalszymi trudami wyprawy. Jeden z takich przystanków zorganizowano w rejonie mostu przy ul. Okrzei w Krośnie. Na uczestników spływu oczekiwali m.in. policjanci oraz krośnieńscy strażacy PSP.
W organizację wydarzenia włączyli się m.in. strażacy, WOPR, samorządowcy oraz liczne instytucje i osoby prywatne, dla których troska o ludzkie życie jest sprawą najważniejszą. Kajakarskie zmagania z udziałem krośnieńskiego funkcjonariusza wpisują się w policyjną kampanię „Bezpieczne wakacje” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
Zebranie funduszy
Akcja charytatywna, która ma na celu zebranie środków na zakup sprzętu medycznego i ratunkowego dla służb z województwa podkarpackiego, które znacząco przyczyniają się do ratowania ludzkiego życia nad wodą. Zbiórka zarejestrowana przez Fundację" Pierwsza Pomoc" z Krosna.
Wpłat można dokonywać pod numerem: 73 1050 1562 1000 0090 8167 2058 z dopiskiem - Zbiórka Charytatywna - Survivalowy Spływ Kajakowy.
Organizatorami wyprawy są m.in. Dolina Wisłoka - turystyka i rekreacja, GOSiR Frysztak i Bieszczadzkie WOPR.
Krosno112.pl / KMP Krosno
zdjęcia: Jakub Jastrzębski, KMP Krosno, Marek Armata