Obecnie Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. I. Łukasiewicza w Krośnie realizuje projekt „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Tytuł realizowanego projektu: „Do kariery zawodowej nie ma żadnej windy, trzeba iść po schodach” „There is no lift to a professional career, you need to go up the stairs”. Czas jego trwania: 24 miesiące (2020-10-01, 2022-09-30). Głównym zadaniem projektu było zorganizowanie 4-tygodniowych zagranicznych praktyk zawodowych dla 36 uczniów z klas trzecich, uczących się w zawodach: technik logistyk, technik geolog, technik gazownictwa i technik wiertnik. Projekt został przygotowany we współpracy z partnerami YIT - irlandzką organizacją działająca w dziedzinie rozwoju zawodowego i edukacji oraz Braga Mob – portugalską organizacją działająca w mieście Braga. Jest to już trzeci taki projekt realizowany przez ZSNG w Krośnie na przestrzeni 6 ostatnich lat.
Praktyki zawodowe realizowane były w Irlandii na przełomie marca/kwietnia 2022r. , a w Portugalii na przełomie maja/czerwca 2022r. Przed wyjazdami obie grupy, liczące po 18 uczestników przechodziły intensywne przygotowania do wyjazdów. Uczniowie uczestniczyli w kursach i szkoleniach – językowych, kulturowych, psychologiczno-pedagogicznych, BHP oraz pierwszej pomocy.
W Irlandii logistycy, geolodzy i gazownicy udoskonalali i konfrontowali swoje kompetencje zawodowe w innym środowisku pracy. Logistycy zajmowali się sporządzaniem planów i harmonogramów procesów magazynowych, kontrolowaniem aktualnego stanu towarów w magazynie i na ekspozycji wykorzystując systemy monitorowania i rejestrowania ładunków. Emilia, Julia i Oliwia – technik geolog, w trakcie licznych zajęć terenowych pogłębiały informacje na temat budowy geologicznej Irlandii, która jest odmienna od polskiej. Janek – technik gazownictwa podczas praktyki wykonywał prace związane z utrzymaniem sprawności urządzeń gazowych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że uczniowie porozumiewali się w pracy i w życiu codziennym w języku angielskim, co nie stanowiło dla nich żadnego problemu. Instytucjami przyjmującymi uczniów były przedsiębiorstwa specjalizujące się w branży logistycznej, geologicznej i gazowniczej.
Natomiast w Portugalii logistycy pracowali w mieście Braga w trzech różnych lokalizacjach, w dwóch firmach: Toys R’Us – (Nova Arcada), Toys R’Us – (Minho Center), MipMed.
Stażyści sprawdzali zamówienia internetowe i kompletowali poszczególne produkty, zabezpieczali je na czas transportu, pakowali, opisywali etykietą logistyczną i wysyłali do klienta. Gazownicy wstawali wcześnie i o 7.45 już jedli śniadanie by zameldować się na 8.30 na stanowiskach pracy w firmie COSWELD, która opracowuje projekty dla najróżniejszych celów. Wiertnicy pracowali w firmie GCS Aluminios, poznali nowe technologie oraz metody pracy. Spawali, szlifowali oraz zgrzewali elementy aluminiowe. Obsługiwali i konserwowali różnego rodzaju urządzenia. Pomimo sporej odpowiedzialności za powierzone zadania młodzież była bardzo zadowolona z tego typu obowiązków, wykonywane były one w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze.
Praktyki za granicą przyniosły młodzieży wymierne korzyści, chodziło nie tylko o zdobycie doświadczenia w pracy, ale też niezwykle cenną zdolność przystosowania się do nowego i zmieniającego się środowiska. Niebagatelną sprawą była też umiejętność porozumiewania się w języku angielskim.
{gallery}reklamy/Naftówka praktyki 2022/1{/gallery}
Podczas zagranicznych pobytów uczniowie mieli okazje uczestniczyć w bogatych programach kulturowych organizowanych przez firmy partnerskie zarówno w Irlandii, jak i w Portugalii. W Irlandii stażyści zwiedzili między innymi: Youghal - niewielkie portowe miasteczko, w którym mieszkali, Ardmore – klify w południowej Irlandii oraz Goat Island (Kozia Wyspa), wodospad położony w górach Comeragh w pobliżu Lemybrien w hrabstwie Waterford, miasto Cork. Z kolei w Portugalii uczniowie zwiedzili miasto Braga, a w nim Sanktuarium Bom Jesus do Monte, sanktuarium w Fatimie, Lizbonę, Porto oraz portowe miasteczko w północnej Portugalii - Viana do Castelo.
Głównymi celami projektu było: podniesienie kwalifikacji zawodowych, kompetencji językowych, wielojęzyczność – zjednoczenie w różnorodności – lepsze wykorzystanie dostępnych możliwości nabywania wiedzy, zdobycie cennego doświadczenia współpracy w wymiarze międzynarodowym.
Praktykanci otrzymali certyfikaty od pracodawców oraz certyfikat Europass Mobilność, który uznawany jest w całej UE i stanowi przepustkę do europejskiego rynku pracy.
Całość kosztów organizacji wyjazdów (przygotowania, podróże, zakwaterowanie, wyżywienie, wycieczki, kieszonkowe) sfinansowana była z funduszy unijnych. Na realizację projektu szkoła otrzymała kwotę: 446 803,07 (PLN).
Sprawdźmy co o praktykach zagranicznych sądzą sami uczestnicy:
„Nigdy nie wątpmy w swoje umiejętności, także językowe.”
Dominik
„Saudações do ensolarado Portugal.”
Justyna
„Takiej przygody mogę nie przeżyć drugi raz.”
Dominik
„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć.”
Daria
„Pasja czeka aż dogoni ją odwaga.”
Natalia
Poniżej zobacz galerię zdjęć
artykuł sponsorowany