Umowy z rektorami oraz przedstawicielami uczelni podpisali marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch. Podczas wydarzenia marszałek Ortyl podkreślał, że kwota dotacji dla uczelni została w tym roku zwiększona, gdyż zarząd województwa widzi potrzeby szkół wyższych w zakresie innowacji, które są istotne dla rozwoju całego regionu:
- Dla nas kształcenie, edukacja na poziomie wyższym są niezmiernie ważne z punktu widzenia rozwoju społecznego i gospodarczego naszego województwa. Dlatego kwotę wsparcia, która oscylowała w granicach milina złotych zwiększyliśmy do 1,7 mln. Między innymi po to, aby to wsparcie finansowe, jak najlepiej służyło studentom i powstawaniu nowych kierunków – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
W imieniu przedstawicieli uczelni głos zabrał rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, który powiedział, że każdego roku szkoły wyższe z Podkarpacia spodziewają się tej dotacji z budżetu województwa i jest ona dla nich bardzo pomocna:
- Cieszymy się, że w tym roku ta kwota jest większa. Tego typu dotacja stanowi dla nas istotną część naszych budżetów. Ta dotacja jest też jedną z nielicznych, która nie jest obwarowana szczegółowymi wymogami, więc mamy pewną dowolność jej wydatkowania, oczywiście na cele związane z inwestycjami, co jest dla nas ważne – mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślał z olei znaczenie dotacji z budżetu województwa zwłaszcza dla mniejszych uczelni z regionu:
- Zarząd województwa ma świadomość tego, że to wsparcie jest szczególnie istotne dla tych mniejszych uczelni, które dysponują mniejszym budżetem własnym, gdyż pozwala im na tworzenie nowych kierunków, na doposażenie pracowni, a tym samym na podniesienie standardów kształcenia – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.
Uczelnie, które otrzymały dotację celową w tym roku to:
- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza,
- Uniwersytet Rzeszowski,
- Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu,
- Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. S. Tarnowskiego w Tarnobrzegu,
- Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku,
- Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno - Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu,
- Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie,
- Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie,
- WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa,
- Podkarpacka Szkoła Wyższa im. Bł. Ks. Władysława Findysza w Jaśle,
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie - Filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli.
Wnioski o dofinansowanie złożyło 11 uczelni. Wszystkie zostały pozytywnie zaopiniowane przez komisję, która je oceniała. Przy ocenie pod uwagę brane były następujące kryteria:
- zgodność przedsięwzięcia z celami wynikającymi ze Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2030,
- zgodność przedsięwzięcia z potrzebami rynku pracy,
- powiązanie przedsięwzięcia z powstaniem/rozwojem nowego kierunku kształcenia i/lub wzrostem liczby studentów na danym kierunku kształcenia,
- powiązanie przedsięwzięcia z prowadzeniem działalności naukowej lub badawczo – rozwojowej.
Największe dofinansowanie wśród uczelni otrzymała Politechnika Rzeszowska – 460 tysięcy na doposażenie stanowisk laboratoryjnych i dydaktyczno-badawczych na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.
Wysokość przyznanej dla uczelni dotacji uzależniona była od pozycji na liście rankingowej, czyli liczby punktów uzyskanych na etapie oceny merytorycznej. Od 2004 do 2021 roku województwo podkarpackie przyznało uczelniom w sumie 24 mln złotych na działalność bieżącą lub zakupy inwestycyjne.
Na co przeznaczy środki KPU w Krośnie?
W roku akademickim 2021/2022 Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie uruchomiła kształcenie na studiach pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku Położnictwo. W ramach przyznanej dotacji zakupiony zostanie sprzęt na doposażenie sal, w których kształcą się studenci tego kierunku – sali anatomiczno-fizjologicznej oraz pracowni umiejętności położniczych i technicznych.
Zakup dodatkowego wyposażenia w postaci fantomów, a także mikroskopu sprzyjać będzie zwiększeniu jakości kształcenia oraz służyć będzie jako narzędzie dla rozwoju badawczego studentów.
Planowane doposażenie sali anatomiczno-fizjologicznej pozwoli na podniesienie jakości uczenia się na takich przedmiotach jak Patologia, Fizjologia czy Mikrobiologia i Parazytologia.
Doposażenie pracowni umiejętności położniczych i technicznych pozwoli studentom kierunku Położnictwo doskonalić wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu podstaw opieki położniczej, promocji zdrowia, badania fizykalnego i opieki specjalistycznej – położniczej i ginekologicznej.
Źródła: UMWP, KPU w Krośnie