Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 09:34
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bycie FIT jest GIT - akcja społeczna licealistek

Karolina, Ewelina, Dominika i Kaja to uczennice ZSO im. Mikołaja Kopernika oraz 2 LO w Krośnie, które w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii" stworzyły projekt pod nazwą "Bycie FIT jest GIT".
Bycie FIT jest GIT - akcja społeczna licealistek
fot. Krosno112.pl

Skąd dowiedziałyście się o olimpiadzie i co sprawiło, że zdecydowałyście się wziąć w niej udział?
O olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” dowiedziała się jedna z nas. Dokładniej usłyszała o projekcie od swojej przyjaciółki z innego miasta, która brała udział w poprzedniej edycji. Wszystkie uznałyśmy, że to świetna sprawa i możliwość, by zmienić coś w naszym otoczeniu, a także spróbować wpłynąć na społeczeństwo. W taki sposób powstał nasz czteroosobowy zespół i razem działamy w ramach projektu. 

Wasz projekt społeczny nosi nazwę "Bycie Fit jest Git". Co ma na celu i do kogo jest skierowany?
Pomysł na projekt znalazł się na początku roku szkolnego, gdy kontrowersyjnym tematem było rozporządzenie dotyczące jedzenia w sklepikach szkolnych. Idea pozostała ta sama – bycie świadomym, co jemy i czego tak naprawdę potrzebuje nasz organizm - jednak od tamtej pory, pomysł na projekt ulegał wielokrotnym zmianom. Podczas tworzenia takiego przedsięwzięcia, każdy kolejny etap zmienia jego postać.

Czy zbilansowana dieta, aktywność fizyczna wpisują się w Wasz tryb życia?
Zdecydowanie tak, podczas projektu nie przekazujemy informacji tylko naszym beneficjentom, ale same uczymy się i wprowadzamy zmiany w naszym życiu. Oczywiście zwracamy uwagę na to, co jemy, staramy się jeść zdrowo. Wiadomo, każdy ma czasem chwilę słabości, jednak najważniejsza jest świadomość i ciągłe poznawanie potrzeb swojego organizmu, zgodnie z zasadą „jesteś tym, co jesz”. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, jesteśmy osobami, które mnóstwo czasu poświęcają na ruch. Jest to coś bardzo naturalnego, bo wysiłek fizyczny to dla nas codzienność.

Czym zajmujecie się w wolnym czasie? Gdzie poszukujecie inspiracji?
Mamy bardzo różne zainteresowania – od tańca, przez aerobik, po narciarstwo, czy łyżwy. Jesteśmy bardzo aktywnymi osobami, zawsze znajdzie się chwila na trochę ruchu. Prawdopodobnie dzięki temu, że każda z nas interesuje się czymś innym, dopełniamy się podczas realizacji projektu.

Jakie działania planujecie podjąć w ramach projektu?
Podczas realizacji projektu zorganizowałyśmy dwie akcje, podczas których w II LO i I LO w Krośnie, przeprowadziłyśmy ankiety wśród naszych rówieśników. Rozdawałyśmy do spróbowania zdrową żywność z dopiskami o odpowiednim odżywianiu. Uczniowie mieli okazję spróbować świeżo wyciskanego soku z jabłek oraz innego, „typowo sklepowego”, by porównać smak i jakość tego, co piją. Odzew był bardzo pozytywny, a ankiety wiele zobrazowały. Aktualnie przygotowujemy się do finalnego wydarzenia, które odbędzie się 4 marca 2016 roku w Klubokawiarni Ferment. Warsztaty kulinarne przeprowadzi tam Marcin Piotrowski, profesjonalny kucharz z warszawskiej szkoły gastronomicznej, znanego mistrza świata w grillowaniu czy jako uczestnika programu kulinarnego „Top Chef”. Czekają nas na pewno wspaniałe i kreatywne chwile, więc serdecznie wszystkich zapraszamy!

Czy po zakończeniu olimpiady planujecie kontynuować ten projekt?
Na razie bardzo nam zależy, aby skończyć projekt z jak najlepszymi wynikami i mamy nadzieję, że wpłynie na ludzi, którzy zdecydowali się wziąć w nim udział. Widzimy, że nasze akcje są w większości odbierane pozytywnie i jeśli tylko znajdziemy taką możliwość to postaramy się zorganizować w przyszłości kolejne spotkania. Genialną sprawą byłoby, gdyby mimo zakończenia olimpiady, projekt zaczął żyć swoim życiem!

Czy w przyszłości macie zamiar angażować się w działalność społeczną?
Dzięki olimpiadzie wiemy ile wysiłku potrzeba, by zorganizować takie akcje, ile cierpliwości i zaangażowania kosztuje to każdą z Nas. Uczymy się współpracować, dyskutować, razem wyciągać wnioski. Tworzenie takiego projektu wymaga także sporego zaufania wobec drugiej osoby, bo jednak dzielimy nasze obowiązki i wszystkie musimy je sumiennie wypełniać. Oczywiście chcemy w przyszłości wykorzystać nabytą przez ten czas wiedzę w praktyce, w trudniejszych sytuacjach. Na pewno będziemy starały się dalej rozwijać w tym temacie. Takie doświadczenie znacznie pomoże nam w ukierunkowaniu się podczas wyboru studiów.

Zobacz filmik promujący akcję społeczną "Bycie FIT jest GIT" - kliknij w zdjęcie:

4 marca zapraszamy na WARSZTATY KULINARNE z Marcinem Piotrowskim! Klubokawiarnia Ferment ul. Portiusa 4, godzina 15:00. 

Facebook akcji: Bycie FIT jest GIT 

Lidia Lipka | fot. Adrian Socha, Rafał Szubrycht



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama