Program wspierania edukacji uzdolnionych uczniów, wraz z jego regulaminem, został przyjęty podczas ostatniej sesji rady miasta. Wiceprezydent Bronisław Baran tłumaczy, że w jego założeniu jest opieka nad uzdolnionymi uczniami i motywowanie ich do dalszego rozwoju. - Grono stypendystów stanowić będzie również pozytywny wzorzec dla innych uczniów oraz dla całego środowiska - argumentuje.
Stypendia będą wypłacane jednorazowo. Ich kwota ma zależeć od możliwości finansowych miasta. Pierwsze wnioski o przyznanie mają być przyjmowane na przełomie sierpnia i września.
Radnego Kazimierza Mazura zaniepokoił m.in. zapis dotyczący przyznawania stypendiów w czwartej kategorii – wybitnych talentów. Zgodnie z regulaminem szkoła do 500 uczniów może złożyć tylko jeden wniosek, od 500 do 1000 uczniów – dwa, ponad 1000 uczniów – trzy.
- Możemy wspierać tylko jeden talent w szkole, a co będzie jeśli w jednej mamy ich pięć a w drugiej wcale? Moim zdaniem to ograniczenie jest zbyt surowe - zaznaczył.
Bronisław Baran tłumaczy, że ta kategoria została stworzona dla szczególnie utalentowanych uczniów, którzy nie mieli okazji zaprezentowania się w konkursach z dziedziny, którą się interesują. - Chcemy wyłuskiwać utalentowanych uczniów o których, nie mieliśmy wcześniej pojęcia - mówi.
W takim przypadku do wniosku konieczne będzie dołączenie odpowiedniej prezentacji multimedialnej.
- To od dyrekcji szkoły, rodzica bądź opiekuna będzie należeć decyzja, w której kategorii złożyć wniosek - mówi Bronisław Baran. Dodaje, że w trzech pierwszych nie ma ograniczeń liczbowych. - Oby była jak największa, bo chciałbym, żeby było jak najwięcej tych, którzy mają talenty i jednocześnie mają potwierdzone udziały w olimpiadach, konkursach, czy zawodach - podkreśla.
Władze miasta mają nadzieję, że program będzie promocją zdolnych uczniów, wzrośnie aktywność edukacyjna, zaangażowanie w działanie na rzecz środowiska lokalnego i regionalnego (w tym w ramach wolontariatu, wzrośnie motywacja uczniów oraz nauczycieli oraz zwiększy się liczba laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych.
- Jednorazowe stypendium stanowić będzie dla młodzieży nagrodę za zaangażowanie w wykonaną dodatkową pracę, wysokie wyniki w nauce lub szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach - mówi Bronisław Baran.
Wiceprezydent zaznacza, że regulamin zakłada tylko spełnienie warunków związanych z edukacją. - Nie ma w nim kryterium, które mówi o ocenie zachowania czy nieobecności w szkole - mówi.
Stypendium w kategorii I (naukowej) może otrzymać uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady na szczeblu międzynarodowym lub ogólnopolskim, osiągnął I, II lub III miejsce w konkursie lub turnieju (innym niż sportowy) na szczeblu międzynarodowym lub ogólnopolskim.
W kategorii II (naukowej) będą brane pod uwagę min. lokaty na olimpiadzie bądź turnieju na szczeblu wojewódzkim.
W kategorii III (sportowej) stypendystami będą mogli zostać uczniowie, którzy zajęli miejsca 1-8 na szczeblu międzynarodowym, 1-4 w Mistrzostwach Polski, 1-5 w Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych, 1-3 w konkursie lub turnieju na szczeblu wojewódzkim.
Kategoria IV (wybitnych talentów) przeznaczona jest dla uczniów, którzy mają spektakularne osiągnięcia w dziedzinie swoich zainteresowań. Można je otrzymać tylko raz.
Autor: tom