Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 14:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rozliczenie PIT 2023 – co zmieni się w najpopularniejszych rozliczeniach PIT-37 i PIT-36?

Przepisy prawa podatkowego nieustannie ewoluują. Niezmienne pozostaje jedno – konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym po każdym kolejnym roku podatkowym. Bieżący rok 2022 przyniósł nam prawdziwą rewolucję podatkową pod postacią Polskiego Ładu, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Wyjaśniamy, czy coś się zmieniło również w kwestii corocznych rozliczeń.
Rozliczenie PIT 2023 – co zmieni się w najpopularniejszych rozliczeniach PIT-37 i PIT-36?

Jak będzie wyglądać rozliczenie PIT 2023?

Polski Ład odmienił oblicze podatków (zmiany podatkowe dotknęły szczególnie przedsiębiorców, ponieważ zmienił się sposób naliczania składki zdrowotnej). Wiele osób zastanawia się więc, jak będzie wyglądać kolejne rozliczenie pit 2023; czy będzie można skorzystać z przysługujących dotychczas ulg (na przykład ulgi rodzinnej czy ulgi rehabilitacyjnej), kwoty zmniejszającej podatek itp.

W zasadzie nic się nie zmieni w sposobie rozliczania. To znaczy rozliczenie pit 2023 będzie można wykonać online, jak również wysłać tą drogą wypełnioną deklarację. Poniżej omówimy dwie najczęściej wybierane deklaracje PIT.

Rozliczenie PIT-36L

Na druki-pit.pl dostępne są formularze deklaracji podatkowych PIT-36L. Ten formularz przeznaczony jest dla osób, utrzymujących się z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów produkcji rolnej opodatkowanych liniowo z zastosowaniem stawki 19% (na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Nie da się ukryć, że prowadzenie działalności wykonywanej osobiście wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności. Niekiedy deklaracja podatkowa przedsiębiorcy bywa skomplikowana. Z kolei wszelkie błędy mogą skutkować przykrymi konsekwencjami, takimi jak konieczność dokonania dopłaty odsetek za zwłokę od zaległego podatku. Najlepiej więc posiłkować się sprawdzonymi i aktualnymi aplikacjami oraz programami, przeznaczonymi do wypełniania deklaracji PIT.

Rozliczenie PIT-37

Najpopularniejszą deklaracją służącą do rozliczania podatku dochodowego jest oczywiście PIT-37. Deklaracja ta dotyczy podatników, uzyskujących przychody opodatkowane według skali podatkowej, a uzyskiwane tylko za pośrednictwem płatnika (lub płatników). Słowem: z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.

Ten rodzaj deklaracji również warto wypełnić online, posiłkując się najnowszymi programami – pozwoli to uniknąć błędów i konieczności późniejszego dokonania korekty.

Wciąż będzie można także odliczyć ulgi, jednak nie wszystkie (na przykład ulga rehabilitacyjna i wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne nie będą możliwe do odliczenia przez osoby, które nie mają podatku do zapłacenia). Podatnicy, którzy mają do zapłacenia niewielki podatek, otrzymają niższy zwrot. Z drugiej jednak strony – jak podkreśla Minister Finansów – stosowanie ulg nie ma sensu, kiedy nie płacimy podatku.

Podatek dochodowy – największe zmiany podatkowe

Zanim rozliczysz się z fiskusem w 2023 roku – koniecznie zapoznaj się ze zmianami, jakie wniósł Polski Ład (szczególnie, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą). Kluczowymi zmianami są:

  • zwiększenie kwoty wolnej od podatku – dla wszystkich, którzy rozliczają się według skali podatkowej kwota ta będzie wynosiła 30 000 złotych;
  • II próg podatkowy wyniesie 120 000 złotych, co oznacza, że przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zapłacą 17% podatku od dochodu (ale tylko ci, rozliczający się według skali podatkowej);
  • nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej – miesięczne zaliczki i ich wysokość będzie uzależniona od dochodu i nie będzie można odliczyć jej od podatku należnego;
  • ulga dla klasy średniej – dla podatników, rozliczających się według skali podatkowej i osiągających przychody w wysokości od 68 412 do 133 692 złotych w skali roku przygotowano tak zwaną ulgę dla klasy średniej.

Rozliczając się z fiskusem, niezbędne jest oczywiście posiadanie wszelkich dokumentów, takich jak chociażby: książka przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów w przypadku ryczałtowców, dokumenty potwierdzające poniesione koszty itd.

Materiał zewnętrzny



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ