W przypadku pojawienia się chorób grzybowych na ogórkach, pomidorach, roślinach ozdobnych czy nawet na liściach drzew owocowych- najlepiej od razu zastosować odpowiedni środek, który zahamuje rozwój grzyba. Czasami jest to jedyna możliwość, dzięki której nie stracimy szansy na dobre zbiory w danym roku. Jednym z popularniejszych środków jest Miedzian 50 WP. W jaki sposób działa ten środek i jak go skutecznie stosować?
Preparat zalecany dostosowania w rolnictwie ekologicznym
Miedzian jest preparatem o dość prostym składzie, jak sama nazwa wskazuje zawiera w sobie miedź występującą pod postacią tlenchlorku miedziowego. Preparat można używać od marca do października, a więc przez cały sezon wegetacyjny pamiętając o pomijaniu czasu aktywności pszczół.
Miedzian ma działanie powierzchniowe inaczej określane też jako kontaktowe. Oznacza to, że rozpylona substancja tworzy na powierzchni blaszek liściowych specjalną barierę, która nie dopuszcza do rozwoju grzyba. Miedzian może też być stosowany profilaktycznie, jeszcze zanim na roślinie zaobserwujemy charakterystyczne plamy grzybowe- pamiętajmy jednak o tym, aby nie nadużywać jego stosowania.
Standardowo, preparat jest w formie proszku, który należy rozpuścić w wodzie w opryskiwaczu. Jeśli chodzi o dawkowanie, najlepiej, aby było ono dopasowane do problemu oraz rodzaju rośliny. Warto pamiętać o tym, aby preparat bardzo dobrze rozmieszać z wodą przed opryskiwaniem, w przeciwnym razie będzie zostawiał na liściach charakterystyczny, srebrno- zielony nalot. Zaleca się wykonywać opryski w dni pochmurne i bezwietrzne. Więcej szczegółów związanych z samym preparatem oraz jego zastosowaniem jest dostępnych w linku https://www.target.com.pl/produkty/miedzian-50-wp.
Zastosowanie w praktyce- jakie choroby zwalcza Miedzian 50 WP?
Jest to środek popularny i często wybierany przez ogrodników. Środek sprawdzi się w następujących przypadkach:
- Przy pojawieniu się zarazy ogniowej lub też parcha jabłoni oraz gruszy. Miedzian z powodzeniem znajdzie też zastosowanie przy chorobach grzybowych innych gatunków drzew owocowych, np. przy kędzierzawości liści brzoskwini czy raku bakteryjnym drzew pestkowych.
- Gdy pojawią się choroby grzybowe na uprawianych ogórkach- zarówno w sytuacji, kiedy będzie to bakteryjna kanciasta plamistość ale również przy mączniaku rzekomym.
- Przy pojawieniu się zarazy ziemniaczanej na liściach pomidora lub przy bakteryjnej centkowatości.
- W sytuacji pojawienia się chorób na fasoli. A więc może to być szara pleśń, bakterioza obwódkowa czy też antraknoza.
- W leczeniu roślin ozdobnych, a nawet domowych, na których zaobserwujemy pojawienie się chorób grzybowych. W szczególności poleca się stosowanie środka przy chorobach grzybowych rododendronów.
Jak widać, lista chorób, w przebiegu których zaleca się zastosowanie tego preparatu jest dość długa. Warto pamiętać o tym, aby każdego dnia oglądać rośliny w swoim ogrodzie, zareagować najszybciej jak to możliwe i nie dopuścić do rozwinięcia się choroby.
Materiał partnera