Ochrona przeciwsłoneczna – rodzaje filtrów w kremach SPF
Ochrona przeciwsłoneczna związana jest ściśle z filtrami przeciwsłonecznymi. Filtry przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić skórę przed działaniem promieniowania słonecznego, dlatego też są wykorzystywane przy produkcji kremów na słońce. W branży kosmetycznej można wyróżnić kosmetyki z różnorodnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Zalicza się do nich:
- Filtry fizyczne (mineralne) – ich działanie porównywalne jest z ochroną parasola. Filtry fizyczne nie przepuszczają promieniowania słonecznego i działają jak mikroskopijne lustra (mikrolustra). Najczęściej są to tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu, które chronią skórę przed promieniowaniem UVB oraz UVA. Filtry mineralne działają na powierzchni skóry, gdzie pochłaniają i odbijają promieniowanie słoneczne. Zalecane są w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz osób mających cerę wrażliwą i atopową. Filtry fizyczne działają natychmiast po aplikacji i cechuje je fotostabilność. Badania wskazują, że są dobrze tolerowane przez różne typy skóry.
- Filtry chemiczne – ich działanie polega na pochłanianiu promieni słonecznych – absorbują energię, która produkowana jest przez promieniowanie słoneczne i zamieniają ją w cieplną energię. Najczęściej do filtrów chemicznych należą następujące związki: silatrisol (pochłania promieniowania UVB i UVA), oktokrylen (ochrona przeciwsłoneczna przed promieniowaniem UVB), avobenzon (ochrona przed UVA) oraz tinosorb (filtr przeciwsłoneczny, który chroni przed UVB oraz UVA). Filtry chemiczne są dość łatwe w aplikacji, szybko się wchłaniają i nie postawiają na skórze białych plam. Istotne jest, aby się całkowicie wchłonęły, gdyż to zapewnia właściwą ochronę.
- Filtry mieszane (fizyczno - chemiczne) – są to filtry, które są połączeniem filtrów chemicznych i fizycznych tj. zawierają dwa rodzaje filtrów.
Jak chronić skórę przed słońcem? – prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna
Jak prawidłowo chronić skórę przed słońcem? Dermatolodzy oraz kosmetolodzy podkreślają, że najważniejsze jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem SPF, najlepiej z filtrem SPF 50. Kosmetyki przeciwsłoneczne należy aplikować codziennie, niezależnie od pory dnia czy pory roku – głównie w okresie wzmożonej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Ochrona przeciwsłoneczna jest istotnym produktem, który należy dodać do swojej kosmetyczki. Ponadto, należy zadbać o właściwą ochronę oczu, nosząc w słonecznie dni okulary przeciwsłoneczne. Skórę twarzy należy również chronić poprzez noszenie okrycia głowy np. kapelusza czy czapki.
Literatura:
- Bojarowicz H., Bartnikowska N., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej., Prob Hig Epidemiol, 2014.
- Zalewska A., Cylkowska-Nowak M., Zdrowa skóra a słońce – próba diagnozy wiedzy oraz wybranych postaw, Nowiny Lekarskie, 2012.
- Gliwa E., Goździalska A., Jerzy J., Wpływ promieniowania UV na skórę., w: Goździalska A., (red.), Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej, Kraków 2013.
- Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Kosmetologia, 2009.
- Smyk P., Smyk E., Holyńska-Iwan I., Olszewska-Słonina D., Połączenie filtrów naturalnych i sztucznych jako najlepsze źródło ochrony przeciwsłonecznej w preparatach kosmetycznych., Bydgoszcz 2019.
- Farberg A,. Glazer A., Rigel A., White R., Rigel D., Dermatologists’ Perceptions, Recommendations, and Use of Sunscreen., 2017.
- Senelle, Kremy przeciwsłoneczne - https://senelle.pl/kremy-przeciwsloneczne/
materiał partnera