Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 16:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tempo zmian klimatu jest ogromne

Podczas gdy klimat Ziemi zmieniał się historycznie, obecne ocieplenie ma miejsce w tempie niewidzianym w ostatnich 10 000 latach i jak podaje Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu od czasu rozpoczęcia badań naukowych w 1970 roku, wpływ działalności człowieka na ocieplenie znacznie przyspieszył. Obecny stan pogody można łatwo sprawdzić na icm pogoda, ale dzięki informacjom naukowym pochodzącym ze źródeł naturalnych, oraz z dzięki nowoczesnym narzędziom dowiadujemy się o ogromnych zmianach klimatu i trudnościach w przewidywaniu pogody np. długoterminowej.
Tempo zmian klimatu jest ogromne

Autor: Pixabay

Dowody na szybkie zmiany klimatu są przekonujące:

  • Globalna temperatura rośnie
  • Ocean robi się coraz cieplejszy
  • Pokrywy lodowe kurczą się
  • Lodowce się cofają
  • Pokrywa śnieżna maleje
  • Podnosi się poziom morza
  • Ekstremalne zdarzenia w postaci nawałnic i burz stają się coraz częstsze
  • Zakwaszenie oceanów wzrasta

Dzięki wspomnianym narzędziom dziś łatwo możemy sprawdzić, gdzie jest burza, czy temperatura spadnie, lub czy ciśnienie będzie niskie, czy wysokie, a także, z jaką siłą będzie wiał wiatr.

Tempo zmian od połowy 20 wieku

Klimat Ziemi powoli podlega zmianą na przestrzeni lat. Nawet w trakcie ostatnich 800 000 lat miało miejsce osiem cykli epok lodowcowych i cieplejszych okresów, koniec ostatniej z epok lodowcowych odbył się około 11 700 lat temu i oznaczał początek ludzkiej cywilizacji. Większość z tych zmian klimatycznych przypisujemy bardzo niewielkim wahaniom orbitynaszej planety, które to modyfikują ilość energii słońca otrzymywanej przez Ziemię. Dzięki historii i najnowszej technologii możemy śledzić te zmiany. Tak samo jest z walutami, gdzie możemy przeliczać kursy https://pl.exrates.pro i sprawdzać jak się historycznie zmieniały.

Obecny trend ocieplenia jest inny niż kiedyś, ponieważ jest wyraźnie wynikiem działalności człowieka, widocznym zwłaszcza od połowy 1800 roku i postępuje w szybkim tempie. Nie można zaprzeczyć, że działalność człowieka wytworzyła gazy atmosferyczne, które uwięziły więcej energii słonecznej w systemie ziemskim. Owa energia sprawiła ocieplenie atmosfery, oceanów i lądów.

Czy naukowcy zgadzają się co do zmian klimatu?

Satelity krążące wokół Ziemi i nowe technologie pomogły naukowcom zobaczyć pełniejszy obraz poprzez zbieranie wielu różnych typów danych o naszej planecie i panującej na niej klimacie. Dane te, zbierane przez wiele lat, ujawniają oznaki i wzorce zmieniającego się klimatu. Podobnie do tych danych tworzy się w internecie katalogi firm http://mapia.pl, co pomaga dziś w ich łatwiejszym wyszukiwaniu, naukowcom zaś dane służą do analiz i badań.

Naukowcy zdefiniowali zatrzymującą ciepło naturę dwutlenku węgla i innych gazów w połowie XIX wieku. NASA używa wielu narzędzi do badań nad naszym klimatem i koncentruje się na tym, jak te gazy wpływają na ruch promieniowania podczerwonego przez atmosferę. Wyniki wykazały bezsprzecznie, że im wyższy poziom gazów cieplarnianych tym bardziej ogrzana Ziemia.

Rdzenie lodowe pochodzące z Grenlandii, Antarktydy i lodowców górskich wskazały na związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy klimatem Ziemi, a zwiększeniem ilości gazów cieplarnianych. Ponadtwo starożytne dowody na tą relację, są widoczne też w rafach koralowych, słojach drzew, osadach oceanicznych i warstwach skał osadowych. Ten paleoklimat ujawnia, że obecne ocieplenie postępuje około 10 razy szybszym niż średnie tempo ocieplenia po epoce lodowcowej. Dwutlenek węgla, którego przyczyną wzrostu jest działalność człowieka wzrasta około 250 razy szybciej niż wówczas.

Zmiana klimatu, a postawa człowieka

Zmiany klimatu są niemal nieuniknione i będą miały bardzo duży wpływ na życie na Ziemi. Konsekwencje tych zmian są odczuwalne już teraz, dlatego warto zastanowić się, co my sami możemy zrobić, aby zredukować tempo niekorzystnych zmian pogodowych.

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ