Nowy standard nadawania już w całym kraju
W czerwcu zakończono zmianę standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej na DVB-T2. DVB-T2 obowiązuje już we wszystkich województwach. Kanały w wysokiej jakości mogą oglądać mieszkańcy każdego regionu bez względu na to, czy mają dostęp do telewizji kablowej i satelitarnej, czy też nie. Naziemny multipleks udostępnia przekaz kilkudziesięciu kanałów w jakości 4K.
Standard nadawania DVB-T2 został uruchomiony ze względu na wytyczne Komisji Europejskiej. Dzięki niemu odbiorcy zyskują możliwość oglądania podstawowych kanałów telewizyjnych i korzystania z usług dodatkowych. Przekaz jest skorelowany z udogodnieniami takimi jak: napisy dla osób niesłyszących i niedosłyszących, możliwość wyłączenia polskiego lektora i włączenia dźwięku oryginalnego oraz sprawdzenia programu na kolejne godziny. Odbiorcy zyskują tym samym do nowoczesnej telewizji hybrydowej bez dodatkowych opłat.
Więcej nowinek technologicznych znajdziesz w serwisie nano.komputronik.pl
Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej — co oznacza w praktyce?
Zmiana standardu nadawania telewizji cyfrowej naziemnej oznacza przede wszystkim wyższą jakość obrazu i dźwięku na wszystkich kanałach na multipleksie. Obraz jest naturalniejszy dzięki podniesieniu intensywności kolorów i zwiększeniu jego szczegółowości. Podobnie jest z dźwiękiem. Muzyka jest czystsza, a dialogi w filmach i serialach bardziej zrozumiałe, nawet gdy telewizor jest ustawiony na niską głośność.
Nowy standard nadawania telewizji naziemnej to również obniżenie kosztów związanych z wdrożeniem pasma do oferty multipleksu. Koszty przekazu spadają, dzięki czemu w skład multipleksu może wejść większa liczba stacji telewizyjnych. Odbiorcy mogą oglądać więcej kanałów bez ponoszenia wyższych kosztów, co uatrakcyjnia ofertę telewizyjną.
Wdrożenie standardu DVB-T2 jest równoznaczne z wygaszeniem wcześniej obowiązującego standardu DVB-T1. DVB-T2 wymaga posiadania odpowiedniego dekodera lub telewizora, który jest przystosowany do odbierania nowego standardu sygnału. Bez spełnienia jednego z tych warunków oglądanie telewizji jest niemożliwe. Użytkownicy powinni o tym pamiętać, gdyż w przeciwnym razie stracą dostęp do ulubionych programów, seriali i filmów w wysokiej jakości obrazu i dźwięku.
Sprawdź ciekawostki technologiczne tutaj: https://nano.komputronik.pl/tag/co-to-jest/
Jak odbierać telewizję w standardzie DVB-T2?
Odbieranie telewizji w standardzie DVB-T2 jest możliwe w przypadku zdecydowanej większości nowych telewizorów dostępnych w sprzedaży w sklepach. Modele z tej grupy mają wbudowane dekodery, które odbierają sygnał w nowoczesnym formacie. Dzięki temu od razu po uruchomieniu telewizora możliwe jest odbieranie ulubionych kanałów. Wystarczy zaprogramować nową listę kanałów, a następnie wybrać jeden spośród nich. Telewizory starszego typu nie odbierają standardu DVB-T2, dlatego niezbędne jest podłączenie ich do dekodera. Dotyczy to nie tylko starych telewizorów kineskopowych. Do odbierania sygnału DVB-T2 nieprzygotowane są również niektóre telewizory płaskie, które wyglądają na całkiem nowoczesne.
Kompleksowy poradnik o standardzie DVB-T2: https://nano.komputronik.pl/n/naziemna-telewizja-cyfrowa/
Dekoder DVB-T2 należy podłączyć do telewizora, a następnie włączyć wybrany program z multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej. Dekoder przekształci nadawany sygnał na format, który jest w stanie odtworzyć dany odbiornik. Właściciele starych telewizorów mogą kupić dekoder za kwotę około 150 zł. Na ten cel mogą uzyskać rządową dotację, przeznaczoną dla wszystkich zainteresowanych, którzy nie chcą wymieniać telewizora na nowszy model.
Materiał partnera