Historia i czasy współczesne
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczepańcowej powstała w 1897. Jednostka założona przez ówczesnego wójta wsi przy pomocy i wsparciu kilkudziesięciu mieszkańców nabyła sikawkę ręczną oraz kilka parcianych lniano - konopnych węży tłoczących , bosaków i wiader. Na tym sprzęcie pracowano aż do okresu zakończenia II WŚ. W roku 1959 podjęto decyzje o budowie Domu Strażaka z prawdziwego zdarzenia zastępujący drewniany schowek na sprzęt pożarniczy. I tak po 3 latach pracy , w 1963r do użytku oddano jak na tamte czasy nowoczesną remizę OSP w Szczepańcowej wyposażoną w 2 boksy garażowe. Niebawem po otwarciu remizy otrzymano pierwszy w historii jednostki sprzęt silnikowy. Była to motopompa produkcji krajowej typu Leopolia PO1 o wydajności 800 litrów wody na minutę oraz pierwsze w jednostce samochody GAZ 53, oraz Dodge. W 1968 roku na budynku remizy zainstalowano elektryczną syrenę alarmową, otrzymaną z Powiatowej Komendy Straży Pożarnych.
W dniu 17 lipca 1977 r. zorganizowano piękną jubileuszową uroczystość, podczas której społeczeństwo wsi ufundowało własnej jednostce OSP okazały sztandar, który w później w roku 1988 udekorowany został złotym medalem ”Za zasługi dla pożarnictwa”. Również w sierpniu tego roku z przydziału Komendy Wojewódzkiej SP otrzymano nowoczesną motopompę pożarniczą typu Polonia PO 5/E wraz z wyposażeniem. Kolejną ważną datą w funkcjonowaniu OSP w Szczepańcowej jest rok 1985 kiedy to do istniejącego budynku remizy dobudowano 3 boks garażowy. Boks powstał na potrzeby pozyskanego w tym tez roku samochodu pożarniczego typu 008 GBM 2,5/8 na podwoziu Stara 244 z beczką na wodę o pojemności 2500 litrów. Kolejne znaczące wydarzenie, które odnotowały kroniki jednostki, miało miejsce 12 czerwca 1995 roku. W tym dniu odbyło się uroczyste włączenie OSP Szczepańcowa, jako jednej z 23. z terenu dawnego województwa krośnieńskiego do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Końcem 2000 roku z przydziału Komendy Głównej PSP pozyskany został na wyposażenie jednostki samochód osobowo-terenowy marki UAZ 469B. Tym samym jednostka w Szczepańcowej została przemianowana z typu S-2 na S-3.
Z dniem 6 marca 2001 r. włączono Ochotniczą Straż Pożarną w Szczepańcowej jako jedną z dwóch z terenu powiatu i jedną z siedemnastu z terenu województwa do bazy jednostek OSP z KSRG(5min), które będą wykonywać zadania ratownicze na poziomie profesjonalnym. W dniu 21 stycznia 2005 roku nastąpiło poświęcenie i uroczyste przekazanie na wyposażenie OSP Szczepańcowa nowo zakupionego lekkiego samochodu ratowniczo -gaśniczego marki Ford Transit, który zastąpił wysłużonego już Żuka. Rok 2009 to kolejny rok obfitujący w sprzęt dla jednostki OSP w Szczepańcowej. Na jej wyposażenie zakupiono samochód lekki rozpoznawczo-prewencyjny Mitsubishi L200, który zastąpił pojazd tego samego typu, lecz marki UAZ. W roku 2010 na wyposażenie jednostki przekazano nowoczesny średni samochód pożarniczy MAN TGM 13.290 2,5/24. Ten pojazd odpowiadający wysokim wymaganiom struktur KSRG zastąpił Stara 244, który został przekazany do OSP Bóbrka.
Obecnie najnowszym samochodem w OSP Szczepańcowa jest lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Peugeot Boxer, który w 2012r. zastąpił Forda. We wrześniu 2015r. w jednostce został zamontowany nowoczesny system selektywnego alarmowania DSP -52L z modułem GSM, który jeszcze bardziej podniósł gotowość naszych strażaków. Jednostka OSP w Szczepańcowej jest jedną z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych jednostek na terenie powiatu krośnieńskiego. Duże doświadczenie, wysoka skuteczność oraz sprawność prowadzonych działań jest owocem 125-letniej tradycji jednostki świadczącej o wysokim zaangażowaniu mieszkańców miejscowości w bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Obecnie OSP w Szczepańcowej dysponuje m.in. następującym wyposażeniem:
- Średni samochód ratowniczo-gaśniczy pożarniczy MAN GBA-2,5/24
- Lekki samochód pożarniczy Peugeot Boxer GLBAw 02/0,04
- Samochód pożarniczy, operacyjny Mitsubishi L200 SLOp
Uroczysty apel
Dwudziesty dzień sierpnia 2022 roku był idealny na świętowanie jubileuszu 125-lecia jednostki. Obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym w Szczepańcowej. Następnie na placu pod remizą OSP odbył się uroczysty apel. Dowódcą uroczystości był mł. bryg. Dariusz Gruszka - dowódca JRG Krosno. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Gminna Orkiestra Dęta w Miejscu Piastowym pod batutą Kapelmistrza Miłosza Markiewicz, a służbę spikerską pełnił Komendant Gminny OSP dh Adam Łukaszewski.
Uroczystość na placu rozpoczęła się od złożenia meldunku o gotowości pododdziałów pożarniczych do rozpoczęcia uroczystego apelu. Meldunek odebrał Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Rzeszowie dh Jan Pac, po czym nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odegranie hymnu państwowego. W skład pocztu flagowego weszli: dh Jakub Szczur, dh Kamil Szczur, dh Roland Liberacki.
Otwarcia uroczystości dokonał Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczepańcowej druh Kazimierz Gładysz, który po powitaniu gości wygłosił okoliczny referat przypominający historię jednostki.
Nadanie i dekoracja sztandaru
Nadanie sztandaru dla OSP Szczepańcowa był historycznym i podniosłym punktem sobotniej uroczystości jubileuszowej. Sztandar jest symbolem ofiarnej, a zarazem społecznej służby na rzecz bliźniego oraz lokalnej społeczności. Symbolicznego przekazania sztandaru dokonali przedstawiciele społecznego komitetu fundacji sztandaru w osobach Andrzeja Konieckiego członka Rady Sołeckiej w Szcepańcowej, Radnego Gminy Chorkówka dh. Krzysztofa Markiewicza, Radnego Gminy Chorkówka dh. Edwarda Szwedo, Sołtysa sołectwa Szczepańcowa Marty Żołny.
Sztandar to dar mieszkańców Szczepańcowej za ofiarną i pełną poświęcenia służbę na rzecz społeczeństwa. Komitet przekazał sztandar dh Janowi Pacowi - Prezesowi ZOW ZOSP RP w Rzeszowie, który następnie przekazał sztandar prezesowi OSP dh Kazimierzowi Gładyszowi, a ten z kolei przekazał strażakom z OSP Szczepańcowa. W skład pocztu sztandarowego weszli: dh Maciej Nizianty - Naczelnik OSP Szczepańcowa, dh Paweł Hac oraz dh Lucjan Szczur.
Następnie prezes dh Jan Pac udekorował sztandar OSP Strażacką Gwiazdą Podkarpacia - odznaczenie zostało nadane przez Oddział Wojewódzki ZOSP RP woj. Podkarpackiego w uznaniu szczególnych zasług na rzecz ochrony przeciwpożarowej i dobra społeczeństwa oraz rozwoju OSP i Związku OSP RP woj. podkarpackiego.
Ks. dh Bogusław Bogaczewicz udekorował sztandar Złotym Krzyżem św. Floriana - odznaczenie zostało nadane przez kapitułę Złotej Odznaki św. Floriana MAZOVIA jako wyraz uznania za działalność na rzecz społeczeństwa i praw człowieka w realizacji statutowych zadań OSP.
Wręczenie odznaczeń
Kolejnym punktem programu uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń dla druhów i osób wspierających za zasługi w ochotniczym pożarnictwie. Jako pierwsze odznaczenie wręczono Strażacką Gwiazdę Podkarpacia.
Strażacka Gwiazda Podkarpacia
- dh Zbigniew Gładysz
- gen. brygadier w st. spocz. Teofil Jankowski
- nadbryg. w st. spocz. Bogdan Kuliga
- dh Tadeusz Sieniawski
Złoty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"
- dh Bogusław Pacek
- dh Marcin Starzycki
Srebrny Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"
- dh Łukasz Guzik
Brązowy Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa"
- dh Magdalena Hac
- dh Natalia Liberacka
- dh Roland Liberacki
- dh Maciej Nizianty
- dh Edward Szwedo
- Koło Gospodyń Wiejskich w Szczepańcowej
Odznaka "Strażak Wzorowy"
- dh Jakub Szczur
Złota Odznaka "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza"
- dh Wiktoria Guzik
- dh Mikołaj Matelowski
Srebrna Odznaka "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza"
- dh Emilia Białas
- dh Aleksandra Hac
- dh Wojciech Hac
Order Św. Floriana Cracovia
- dh Kazimierz Gładysz
- st. bryg. w st. spocz. Eugeniusz Stukus
Złoty Krzyż Zasługi Orderu Św. Floriana
- dh Zbigniew Gładysz
- dh Mieczysław Wawszczak
Srebrny Krzyż Zasługi Orderu Św. Floriana
- dh Jan Ziomek
- dh Marek Krzywda
- dh Kazimierz Michna
- dh Krzysztof Markiewicz
- dh Paweł Hac
- dh Adam Łukaszewski
Komandoria Św. Floriana MAZOVIA
- dh Kazimierz Lala
Na koniec uroczystości głos zabrali goście: poseł RP Joanna Frydrych, poseł RP Piotr Babinetz, Prezes ZOW ZOSP RP w Rzeszowie dh Jan Pac, zastępca wójta Gminy Chorkówka Tomasz Tłuściak, Dyrektor - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Monika Subik, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce Małgorzata Wierdak.
Uroczystość w Szczepańcowej swoją obecnością zaszczycili m.in.:
- Piotr Babinetz - Poseł na Sejm RP
- Joanna Frydrych - Poseł na Sejm RP
- ks. st. bryg. dr Jan Krynicki - Krajowy Kapelan Strażaków
- gen. bryg. w st. spocz. Teofil Jankowski - były Komendant Główny PSP
- dh Jan Pac - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. Podkarpackiego
- dh Stanisław Święch - wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. Podkarpackiego
- dh Janusz Litwin - członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. Podkarpackiego
- dh Tadeusz Sieniawski - były Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krośnie
- Adam Skiba - Prezes Zarządu WFOŚiGW
- nadbryg. w st. spocz. Bogdan Kuliga - były Komendant Wojewódzki PSP w Rzeszowie
- st. bryg. w st. spocz. Andrzej Stopa - były Komendant Wojewódzki PSP w Rzeszowie
- dh Józef Tucki - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie
- dh Bogdan Maraj - Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie
- dh Marcin Mikosz - Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie
- dh Jan Kilar - były Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie
- bryg. Krzysztof Marszałek - Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie
- mł. bryg. Dariusz Gruszka - Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krośnie
- st. bryg. w st. spocz. Eugeniusz Stukus - były Komendant Wojewódzki PSP w Krośnie
- st. bryg. w st. spocz. Mariusz Bieńczak - były Komendant Miejski PSP w Krośnie
- st. bryg. w st. spocz. Krzysztof Korzec - były Komendant Miejski PSP w Krośnie
- st. bryg. w st. spocz. Wiesław Latoszek - były Komendant Powiatowy PSP w Jaśle
- Monika Subik - Dyrektor - Członek Etatowy Zarządu Powiatu Krośnieńskiego
- ks. dziekan dh Bogusław Bogaczewicz - Kapelan Strażaków Powiatu Strzyżowskiego
- przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chorkówce
- dh Adam Łukaszewski - Komendant Gminny ZOSP RP w Chorkówce
- dh Stanisław Lula - Sekretarz ZOG ZOSP RP w Chorkówce
- delegacje jednostek OSP z terenu gminy Chorkówka
- dh Krzysztof Markiewicz - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Chorkówka
- dh Edward Szwedo - Radny Gminy Chorkówka
- Andrzej Wierdak - Radny Gminy Chorkówka
- Tomasz Tłuściak - Zastępca Wójta Gminy Chorkówka
- Wioletta Klimek - Sekretarz Gminy Chorkówka
- Małgorzata Wierdak - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu
- Marta Żołna - sołtys wsi Szczepańcowa
- Edyta Bracławicz-Jasłowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczepańcowej
- Marta Adamczyk - Przewodnicząca KGW w Szczepańcowej
- Jerzy Linder - były Redaktor "Przeglądu Pożarniczego" i "Strażaka"
- Wiesław Nowak - Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie, były Komendant Miejski Policji w Krośnie
- Radosław Przybyła - Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie
- Jan Szwast - Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie
- Tomasz Zubel - sympatyk i sponsor jednostki OSP Szczepańcowa
Poniżej zapraszamy na fotorelację
krosno112.pl
Zdjęcia: Paweł Hawrot, Marcin Mikosz