Konkurs odbywa się od 2013 roku. Zainicjowany został przez Tadeusza Gajewskiego, członka Stowarzyszenia Unia Przedsiębiorczych. Tłumaczy on, że nalewka jest kwintesencją kuchni dworskiej, częścią tradycji sarmackiej, myśliwskiej i najbardziej polskim sposobem konserwacji, ziół, miodu, owoców.
- Nalewka zapobiega, leczy, smakuje - podkreśla Tadeusz Gajewski.
W tym roku kapituła (Tadeusz Gajewski – przewodniczący, Łukasz Zajdel – sekretarz oraz Bogusław Bargieł, Łukasz Zakrzewski i Przemysław Baran – członkowie) oceniała 42 zgłoszone na konkurs nalewki.
Wyniki:
- Pierwsze miejsce – nalewka z derenia 2016 (Wojciech Suchanek z Węgierskiej Górki)
- Drugie miejsce – nalewka pigwowiec z miodem 2018 (Piotr Kazberuktel z Hajnówki)
- Trzecie miejsce – nalewka żenicha (Agata Michna z Krosna)
- Czwarte miejsce – nalewka jagoda kamczacka (Andrzej Nowocień z Wsoły)
- Piąte miejsce – nalewka jeżyna z agrestem (Andrzej Marszałek z Krosna)
- Szóste miejsce – nalewka smocza krew (Renata Rusinek Marszałek z Krosna)
Nagrody i dyplomy w Konkursie na Najlepszą Nalewkę Galicji oraz Najlepszą Chrzanówkę Krośnieńską wręczono w trakcie wydarzenia Zakątek Rozmaitości Galicyjskich odbywającego się w ramach Karpackich Klimatów.
Kto przygotował najlepszą chrzanówkę krośnieńską?
- Legendy Krośnieńskiej Chrzanówki należy dopatrywać się m.in. w Antologii Literatury Sowizdrzalskiej z XVII wieku, gdzie znajduje się zapis: "W Krośnie, na rynku gorzałkę z chrzanem pijano" - mówi Tadeusz Gajewski.
Dodaje, że wypowiedź wędrownego wagabundy stała się motorem do zainicjowania lokalnego produktu jakim jest Krośnieńska Chrzanówka.
W tym roku po raz kolejny nagrodę za Najlepszą Chrzanówkę Krośnieńską otrzymała Restauracja Parkowa 7, gdzie można poznać smak legendy.
Autor: tom
Zdjęcia: Unia Przedsiębiorczych