- Szkolenia podkarpackich terytorialsów ukierunkowane są głównie na optymalizację umiejętności żołnierzy w zakresie działań taktycznych czy strzeleckich - tłumaczy ppor. Magdalena Mac, oficer prasowy 3. PBOT.
Dodaje, że nabyte umiejętności oraz pozyskane doświadczenie mogą być w przyszłości przydatne do wsparcia społeczności lokalnych służb w sytuacjach kryzysowych.
- Takie szkolenia stanowią praktyczny wymiar tak zwanej mobilności szkoleniowej, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania - zaznacza ppor. Magdalena Mac.
Podkarpaccy terytorialsi doskonalą umiejętności podczas szkoleń, aby utrzymać dotychczas nabyte zdolności bojowe.
- Szkolenia rotacyjne, zintegrowane a także ćwiczenia, udział w zawodach prowadzone w wymiarze międzynarodowym pozwalają na budowanie indywidualnych i zespołowych zdolności tak zwanego podwójnego zastosowania - informuje oficer prasowy 3. PBOT.
Dodaje, że efektywność oraz intensywność prowadzonych obecnie szkoleń, może być przydatna podczas konfliktu, ale też w czasie pokoju, czy kryzysu, na przykład przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych czy katastrof.
- Podkarpaccy terytorialsi rozumieją przynależność do regionu oraz społeczności, którą jesteśmy gotowi bronić i wspierać. Właśnie dlatego szkolenia odbywają się w tak zwanych stałych rejonach odpowiedzialności - mówi płk Michał Małyska, dowódca podkarpackich terytorialsów.
Podkreśla, że dynamiczność szkoleń w wymiarze lokalnym i międzynarodowym obrazuje wzrost zainteresowania służbą w 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
- Profesjonalna kadra, pasja żołnierzy z Podkarpacia to siła i niewątpliwy atut stanowiący fundament funkcjonowania 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej - zaznacza płk Michał Małyska.
Zgodnie z kalendarzem działalności 3. PBOT w sobotę (3 września) odbędzie się także powołanie ochotników na 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze.
Co należy zrobić by skorzystać z możliwości szkolenia?
- Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 3PBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT - tłumaczy ppor. Magdalena Mac.
Informacje można również znaleźć na stronie rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Wymagania jakie należy spełniać:
- polskie obywatelstwo
- wiek: 18-60 (63 w korpusie oficerów)
- niekaralność za przestępstwa umyślne
- zdrowie fizyczne i psychiczne by pełnić służbę wojskową
Autor: tom
Zdjęcia: 3. PBOT