Policyjne interwencje
Policyjne działania "Bezpieczne wakacje 2022" rozpoczęły się 24 czerwca, wraz z zakończeniem roku szkolnego. Przez ponad dwa miesiące, o bezpieczeństwo podróżujących drogami Podkarpacia dbali policjanci ruchu drogowego.
Podczas wakacyjnych miesięcy na podkarpackich drogach doszło do 242 wypadków. W tych zdarzeniach rannych zostało 281 osób, a życie na drodze straciło 20 osób. W ciągu wakacji policjanci ujawnili i udaremnili dalszą jazdę aż 814 nietrzeźwym kierowcom.
Policjanci w czasie wakacji dbali także o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Kontrolowali rejon zalewów i zbiorników wodnych, zwracali szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Niejednokrotnie ratowali ludzkie życie i udzielali pomocy osobom, które jej potrzebowały.
Podczas letniego wypoczynku na Podkarpaciu utonęło 7 osób. Rok wcześniej, podczas odpoczywania nad wodą utonęło 6 osób.
Interwencje strażaków
Dwa miesiące wakacji, to był dla podkarpackich strażaków bardzo intensywny czas pracy. Do pomocy wzywani byli ponad 9000 razy. Ponad 1200 razy wyjeżdżali do pożarów, a pozostałe interwencje, to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli działania niezwiązane z ogniem.
Strażacki samochód wyjeżdżał do pomocy średnio co 12 minut. W zdarzeniach, do których byli wzywani, zginęło 66 osób. Pomocy przedmedycznej udzielili blisko 500 osobom.
Większość strażackich interwencji, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum działań w tych przypadkach jest ogromne. Usuwali skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu. Działali w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego. Byli wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego.
Telefony na numery alarmowe to nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów. To także alarmy fałszywe, których zanotowano ponad 300.
Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej odwiedzali obozy harcerskie. Szkolili uczestników i kadrę w zakresie prowadzenia korespondencji i sprawdzenia łączności ze służbami ratowniczymi. Strażacy przeprowadzili także instruktaże z użycia podręcznego sprzętu gaśniczego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeprowadzono również pogadanki na temat sposobów zachowań podczas niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Podczas wizyt sprawdzane także były warunki i organizacja ewakuacji obozowisk.
Źródło: KW Rzeszów, KW PSP Rzeszów