Topinambur - co to takiego?
Topinambur, zwany także słonecznikiem bulwiastym lub karczochem jerozolimskim, to roślina jadalna z rodziny astrowatych. Ma formę jasnobrązowych, rozgałęzionych, dużych bulw o nieregularnych kształtach. Jest krewniakiem słonecznika i cykorii. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie uprawiany był jeszcze przez Indian w czasach prekolumbijskich. Do Polski warzywo trafiło w XVIII wieku. W uprawie topinambur jest bardzo prosty. Preferuje gleby przewiewne, spulchnione, średnio zwięzłe i średnio wilgotne, bogate w składniki pokarmowe. Dobrze znosi niskie temperatury, jest też odporny na susze, szkodniki i choroby roślin.
Topinambur posiada bardzo efektowne, żółte kwiaty przypominające miniaturowe słoneczniki, ale to nie kwiaty są najważniejszą częścią tej rośliny, a bulwiaste korzenie, które stanowią jej część jadalną. Na pokarm dla człowieka wybierane są te jasno-brązowe, kremowe, białawe lub różowawe bulwy. Natomiast te ciemniejsze służą jako pasza dla zwierząt.
Topinambur - skład
Topinambur jest niezwykle cennym warzywem posiadającym wysoką wartość odżywczą. Na uwagę zasługuje duża zawartość inuliny, czyli rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi. Zdolność do normowania glikemii sprawia, że jest to warzywo nie tylko bezpieczne, ale wręcz polecane dla diabetyków.
Oprócz dużych ilości cennego błonnika pokarmowego frakcji rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej topinambur zawiera również:
- witaminę C,
- witaminę A,
- witaminę K,
- witaminy z grupy B,
- witaminę E,
- wapń,
- żelazo,
- magnez,
- potas,
- cynk,
- selen,
- fosfor,
- seskwiterpeny laktonowe,
- białko.
Podoba Ci się artykuł? Więcej merytorycznej treści znajdziesz również pod adresem https://zielares.pl
Topinambur - właściwości prozdrowotne
W bulwach topinamburu zmagazynowanych jest mnóstwo wartościowych składników, dzięki którym są one bardzo korzystne dla zdrowia. Dlaczego warto wprowadzić słonecznik bulwiasty do swojego menu? Oto jego cenne właściwości:
- usprawnia trawienie węglowodanów, stabilizuje poziom glukozy we krwi, dzięki czemu jest pomocny w cukrzycy typu 2 i insulinooporności,
- pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko miażdżycy,
- pomaga normować ciśnienie krwi,
- wspiera budowanie zdrowej mikroflory jelitowej,
- poprawia perystaltykę jelit, pomaga likwidować problemy trawienne, przeciwdziała zaparciom, wzdęciom, owrzodzeniom jelit i żołądka,
- stymuluje oczyszczanie organizmu z toksyn,
- zapewnia długotrwałe uczucie sytości, zwalcza nadmierny apetyt, przez co wspomaga odchudzanie,
- wspiera pracę układu nerwowego,
- sok z topinamburu pomaga w leczeniu zmian łuszczycowych, owrzodzeń, oparzeń, hemoroidów, zapalenia spojówek.
Topinambur - zastosowanie w kuchni
Smak topinamburu jest bardzo interesujący – delikatny, słodkawy, przypominający ziemniaki i orzechy. Niektórym kojarzy się także ze smakiem karczochów. Wartości odżywcze, konsystencja i smak tego warzywa sprawiają, że doskonale sprawdza się jako zamiennik dla ziemniaków, ryżu, kasz czy makaronów w daniach obiadowych.
Topinambur to warzywo niezwykle uniwersalne, zarówno jeśli chodzi o sposoby obróbki, jak i możliwości zastosowania w rozmaitych typach dań. Możemy go gotować (tradycyjnie i na parze), smażyć, piec, grillować, blanszować, a nawet jeść na surowo. Słonecznik bulwiasty świetnie też nadaje się do przetworów – możemy go zarówno kisić, jak i marynować. Znakomicie sprawdza się również jako składnik zapiekanek.
Jak jeść topinambur? Możemy wykorzystać go na następujące sposoby:
- pokroić, ugotować lub upiec i podać na obiad wraz z mięsem (lub rybą) i surówką,
- dodać do zapiekanki,
- zrobić z niego dietetyczne placki,
- dodać do sałatki, pasty, smarowidła,
- dodać do zupy jarzynowej,
- dodać do farszu (np. do pierogów lub nadziewanych papryk),
- ugotować, zblendować i zrobić z niego zupę-krem,
- przyrządzić z niego dietetyczne frytki z piekarnika,
- pokroić na cienkie plastry i upiec jako chipsy, robiąc z niego tym samym zdrową alternatywę dla tuczących, kupnych chipsów.
Materiał zewnętrzny