Co słychać w krośnieńskiej Policji?
W ostatni wtorek krośnieńscy policjanci zorganizowali "Dzień Otwarty" Komendy Miejskiej Policji. Skorzystaliśmy z okazji, aby zobaczyć co ciekawego dzieje się w głównej siedzibie naszych stróżów prawa. Jednak najpierw rozpoczniemy od zaprezentowania Wam wizyty Komendanta na sesji Rady Miasta Krosna.
Komendant Miejski Policji na sesji Rady Miasta Krosna
Podczas majowej (14.05) sesji Rady Miasta przedstawiano informacje na temat bezpieczeństwa w Krośnie. Głos zabierał również Komendant Miejski Policji inspektor mgr Adam Pietrzkiewicz. Jeden z radnych apelował o rozwiązanie sprawy "drastycznych sytuacji na parkingu i w samochodach" jakie mają mieć miejsce pod Halą przy ul. Bursaki po dyskotekach.
W Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie i podległych jej komisariatach w Dukli, Jedliczu i Rymanowie aktualnie są 260 etaty policyjne. Funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo na terenie Krosna i powiatu krośnieńskiego. Krosno jest samorządem który udziela największego wsparcia policji.
Uwagi radnych
Podczas dyskusji radni zwracali uwagę na potrzeby związane z bezpieczeństwem mieszkańców. W tym Radny Marcin Niepokój (Klub Samorządowy) mówił o konieczności kontroli prędkości na ulicach: Żółkiewskiego i Korczyńskiej, na których jego zdaniem kierowcy notorycznie i w niebezpieczny sposób przekraczają prędkość. Przewodniczący Stanisław Słyś (Klub Samorządowy) pytał o los centrum monitoringu.
Prezydent Bronisław Baran apelował do komendanta o powrót do praktyki "patroli mieszanych" policji i Straży Miejskiej. Radny Stanisław Czaja (Klub Samorządowy) zwracał uwagę na sytuację przy Hali Sportowo Widowiskowej - Tam odbywają się dyskoteki, młodzież o 2 czy 3 nad ranem zakłóca spokój i porządek. Dochodzi do sytuacji dość drastycznych na tym parkingu w tych samochodach. Ten problem trzeba rozwiązać - mówił S. Czaja. Zwracał się też o to by całe miasto systemowo objąć monitoringiem. Radny Czaja mówił też o rozwiązaniu kwestii policyjnego parkingu ze "złomem" w rejonie osiedla Żwirki i Wigury. Radna Anna Dubiel (Klub Samorządowy) ubolewała, że policja nie udostępniła statystyk pokazujących rozkład przestępczości w poszczególnych dzielnicach i osiedlach. Radny Kazimierz Mazur (Klub PiS) pytał o walkę z "dopalaczami".
Komendant odpowiada
Komendant odpowiedział, że monitoringu na osiedlach nie montuje policja. - To są lokalne systemy monitoringu i trwają prace nad zintegrowaniem ich z Centrum Monitoringu - powiedział komendant Adam Pietrzkiewicz. Dodał też, że nowe pomieszczenie Centrum Monitoringu może zostać zlokalizowane w przewiązce pomiędzy Komendą, a UM Krosna.
Odnośnie parkingu na osiedlu Żwirki i Wigury komendant odpowiedział radnemu Czaji - To nie jest złom, to są dowody rzeczowe. Są to rzeczy w dyspozycji Sądów i prokuratur - mówił Komendant Adam Pietrzkiewicz. Na parkingu są między innymi pojazdy mieszkańców Ukrainy, którzy mają problem z ich odbiorem choćby z powodu trudności wizowych.
W sprawie "mieszanych patroli" komendant przypomniał, że KMP w Krośnie oprócz Krosna obsługuje jeszcze sąsiednie samorządy. - Drodzy państwo jak sądzicie, ile interwencji jest w ciągu doby? Jest takich interwencji zwykle od 40 do 60 - mówił komendant. Następnie dodał, że jednym z narzuconych policji priorytetów jest czas reakcji na wezwanie. - W kwestii "patroli mieszanych", jako samorząd jesteście zainteresowani, żeby strażnik miejski był na terenie Miasta Krosna, a w momencie interwencji na innym terenie, w jaki sposób maja się przemieścić i co zrobić wtedy ze strażnikiem?
Komendant zwrócił uwagę, że w Krośnie brakuje Izby Wytrzeźwień. Jej brak jest absorbujący dla policji, która zmuszona jest doprowadzać na badanie na pogotowie, a następnie zatrzymać w Policyjnej Izby Zatrzymań. W czasie gdy policjanci czekają na lekarza, nie ma ich na ulicach. Komendant przy tej okazji poinformował, że samorządy mogą zapłacić za dodatkowe służby policjantów - Z takiej formy korzystają Rzeszów, Mielec, Stalowa Wola - wymieniał komendant.
Odnośnie "dopalaczy" komendant mówił o działaniach prowadzonych we współpracy z pedagogami - Znamy problem - stwierdził Adam Pietrzkiewicz. Radnej Annie Dubiel odpowiedział, że policja podaje takie dane o przestępczości, jakie wprowadzane są do systemu informacyjnego, a przeliczanie ich na poszczególne dzielnice i osiedla wymagałoby zatrudnienia do tego zadania dodatkowego pracownika do "ręcznego przeliczania".
Parking dla interesantów
Komendant przypominał, że parking przy KMP w Krośnie jest parkingiem dla interesantów policji, tymczasem miejsca parkingowe zajmowane są też przez osoby przyjeżdżające do sąsiedniego Urzędu Miasta Krosna. - Sprawdzamy kto tam parkuje - powiedział komendant Adam Pietrzkiewicz - Interesanci Miasta są karani mandatami karnymi.
Krośnieńskie emblematy dla Policji?
Na koniec Komendant zwrócił się do samorządowców z prośbą o ufundowanie dla Policji emblematów związanych z Krosnem. Jako przykład pokazał taki emblemat funkcjonujący w Brzozowie. - Ponieważ na sztandarze policyjnym mamy herb Miasta Krosna, więc moja prośba o ewentualną zgodę i zakup takich emblematów w ilości wystarczającej dla każdego policjanta - mówił komendant.
Wcześniej takie emblematy funkcjonowały nieformalnie. Teraz według wzoru nowe mundury mają na rękawie miejsce na emblemat i określenie rodzaju służby. - Chcielibyśmy to ujednolicić - powiedział komendant prosząc o pozytywne rozpatrzenie sprawy przez samorząd.
Izba Pamięci
Na koniec komendant Pietrzkiewicz dodał też, że w związku z obchodami 95 rocznicy powołania Policji Państwowej w lipcu uruchomiona przy komendzie zostanie Izba Pamięci Służb Policyjnych. Znajdzie się tam między innymi 5 mundurów Policji Państwowej z okresu międzywojennego.
Statystyki wypadków drogowych za 2013 rok
W ubiegłym roku na terenie naszego powiatu doszło do 83 wypadków i 1224 kolizji drogowych, w których śmierć poniosło 8 osób, a 115 zostało rannych. Krośnieńscy policjanci zatrzymali 142 nietrzeźwych kierowców, a 17 wypadków zostało spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu.
Remont budynku komendy
Podczas "Dnia Otwartego", zrobiliśmy krótką fotorelację z przebiegu remontu i przebudowy budynku komendy. O szczegółach remontu pisaliśmy tutaj. Zakończenie remontu planowane jest na koniec listopada tego roku.
Dzień Otwarty Komendy Miejskiej Policji w Krośnie
We wtorek 24 czerwca, od rana każdy mógł wejść na teren specjalnie przygotowanego na tę okazję, parkingu dla policyjnych wozów. Prezentowano między innymi ambulans wypadkowy Wydziału Ruchu Drogowego, motory Honda, furgonetkę Wydziału Prewencji, czy też specjalne mobilne stanowisko monitoringu. Publiczności zaprezentował swoje możliwości sympatyczny pies tropiący. Można było porozmawiać z policjantami o codzienności ich pracy jak również skorzystać z porad.
Dla dzieci były prowadzone rozmowy na temat zagrożeń i bezpieczeństwa na wakacjach. Każdy kto przyszedł na Dzień Otwarty mógł dostać gadżety umożliwiające bezpieczne poruszanie się po drodze m.in. kamizelkę, breloki, opaski odblaskowe. Dzieci ze szkół chętnie uczestniczyły w konkursach dotyczących zasad bezpieczeństwa przygotowanych przez policjantów z krośnieńskiej komendy.
mm/KrosnoCity.pl
fot. Marcin Mikosz/Adrian Socha/KrosnoCity.pl/KMP PSP Krosno
- 25.06.2014 15:00