Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 17:43
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńska "Naftówka" jako pierwsza szkoła w Polsce dołączyła do systemu "Odznaka+". Jak on działa?

System, który stworzyli eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych, dopiero startuje. Jak podkreśla Michał Nowakowski, który jest liderem projektu – Odznaka+ to aplikacja, która umożliwia wydawanie, przechowywanie i udostępnianie cyfrowych poświadczeń w formie standardu Open Badges oraz cyfrowo zabezpieczonych certyfikatów.
Krośnieńska "Naftówka" jako pierwsza szkoła w Polsce dołączyła do systemu "Odznaka+". Jak on działa?

Autor: Tomasz Jefimow

W założeniu twórców, system "Odznaka+" (dostępny zarówno jako aplikacja internetowa jak i mobilna) ma umożliwić szybkie sprawdzenie, czy kandydaci uzyskali wymagane kompetencje, a także, czy przedstawione przez nich cyfrowe certyfikaty są wiarygodne. Eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych podkreślają, że dzięki temu rozwiązaniu era papierowych CV dobiegnie końca.

Umowa pomiędzy Zespołem Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie a Instytutem Badań Edukacyjnych została już podpisana.

- Przystąpienie do drugiej, dużej fazy pilotażu systemu, oznacza dla szkoły prestiż i rozpoznawalność - podkreśla Michał Nowakowski.

Tłumaczy, że z systemu do wydawania cyfrowych certyfikatów, w formie standardu Open Badges, wykorzystywany jest przez wiele światowych firm, m.in. IBM, Siemens, Microsoft. - Oraz wiele amerykańskich uniwersytetów - dodaje Michał Nowakowski.

System Odznaka+ przeznaczony jest dla instytucji, które za jego pośrednictwem mogą tworzyć i wydawać cyfrowe poświadczenia zdobytych umiejętności, kwalifikacji i innych osiągnięć oraz użytkowników indywidualnych, którzy mogą otrzymywać, kolekcjonować i udostępniać cyfrowe poświadczenia swoich osiągnięć.

Ponadto system oferuje dodatkowe rozwiązania umożliwiające nowoczesny sposób prezentacji osiągnięć w postaci interaktywnego portfolio, a także śledzenie swoich postępów edukacyjnych.

Michał Nowakowski zaznacza, że system ma atrakcyjną formę graficznego pliku cyfrowych odznak z zakodowanymi i zabezpieczonymi informacjami. - Dodatkowo kryteria zdobycia takiego poświadczenia są czytelne i obiektywne - mówi. Dodaje, że standard jest otwarty i transparentny. - Zapewnia funkcję umożliwiającą weryfikację autentyczności wydanych odznak.

Lider projektu "Odznaka+" tłumaczy, że w przypadku wystawiania poświadczeń i certyfikatów dla uczniów i nauczycieli główna rola należy do szkoły. - My mamy rolę doradczą, wspomagającą i wspierającą - mówi Michał Nowakowski.

Joanna Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Naftowo – Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, ma nadzieję, że uda się wydawać wspólną "odznakę" z pracodawcami współpracującymi ze szkołą. - To będzie informacja dla firm podczas rekrutacji, że uczeń posiada taki certyfikat, że był na przykład na stażu w Orlenie, czy PGNiG - mówi.

- To internetowy system motywacji, który umożliwi pracodawcom poznanie prawdziwych kompetencji i dodatkowych osiągnięć osób, które starają się na przykład o pracę - dodaje Michał Nowakowski.

Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna, ocenia, że system Odznaka+ to wejście "w punkt". - My chcemy umożliwiać uczniom naukę tego, czego oczekują pracodawcy - mówi.

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ