W krośnieńskiej uczelni uczy się ponad 2 tysiące studentów. Kształcą się na 22 kierunkach. Wśród tych, które cieszą się największym zainteresowaniem są m.in. marketing internetowy, informatyka, pielęgniarstwo, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, zarządzanie i filologia.
W inaugurującym rok akademicki przemówieniu rektor KPU, prof. Zbigniew Barabasz zdradził, że konsekwencją podpisanej w ub. roku umowy z firmą Nokia, będzie utworzenie w Krośnie, jedynego na Podkarpaciu, zespołu laboratoriów transmisji danych 5G.
- A studenci i wykładowcy kierunku informatyka, będą brać udział w prowadzonych przez Nokię szkoleniach i wspólnych pracach badawczo-rozwojowych - zaznacza prof. Zbigniew Barabasz.
Rektor podkreślił też, że uczelnia na bieżąco prowadzi inwestycje wspierające dydaktykę i badania. - Uzupełniamy wyposażenia laboratoriów dla najmłodszych kierunków studiów – automatyka i robotyka, tworzymy pracownie komputerowe dla studentów marketingu internetowego i centrum symulacji medycznej dla położnictwa - wylicza.
Dodaje, że w przyszłym roku ma się rozpocząć przebudowa kamienicy Rynek 6 oraz planowana jest budowa hali logistyczno-magazynowej przy ul. Żwirki i Wigury.
Prof. Zbigniew Barabasz na koniec swojego inauguracyjnego wystąpienia poinformował, że wystąpił do ministra edukacji i nauki o przekształcenie Karpackiej Państwowej Uczelni w Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie.
Uroczystość inauguracji roku akademickiego odbyła się w Kampusie Politechnicznym uczelni. Uczestniczyło w nim liczne grono zaproszonych gości.
Głównym punktem była immatrykulacja, czyli ceremonia przyjęcia nowych studentów. Wręczone zostały też nagrody i wyróżnienia – "Naukowy Laur" dla pracowników naukowo-dydaktycznych szczególnie zasłużonych dla KPU w Krośnie, "Studencki Laur" dla absolwentów z najwyższą średnią ocen. Włodarze gmin wręczyli również listy gratulacyjne i upominki jako wyraz uznania dla najlepszych absolwentów krośnieńskiej uczelni.
Władze KPU uhonorowały też przedsiębiorców i firmy współpracujące z uczelnią.
Wykład inauguracyjny – „Polska grzeczność językowa dawniej i dziś – wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Sikora, językoznawca i dialektolog, badacz języka i kultury polskiej wsi, popularyzator kultury języka i wiedzy o języku polskim.
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow