Ból karku i szyi – najczęstsze przyczyny
Różne są przyczyny bólu szyi i karku. Najprostszym wyjaśnieniem pojawienia się dolegliwości jest spanie w niewygodnej pozycji. Nieprawidłowe ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa podczas snu może wywołać bóle głowy, napięcie mięśni, niedotlenienie i przemęczenie, dlatego upewnijmy się, czy przypadkiem za wszystkie nasze problemy nie jest odpowiedzialna niewłaściwa pozycja podczas snu. Wtedy zwykle ostry ból szyi, głowy, ramion i karku występuje tuż po przebudzeniu.
Jeśli silnego bólu występującego w obrębie szyi i karku nie da się powiązać z przyjmowaniem złej postawy czy siedzącym trybem życia, prawdopodobnie problem jest bardziej złożony. Ból szyi i karku w takim przypadku może powodować m.in.[1,2]:
- infekcja wirusowa lub bakteryjna,
- uraz kręgosłupa szyjnego (uszkodzenie kręgów),
- zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa,
- kręcz szyi (kręcz karku),
- wrodzone wady układu kostnego,
- nabyte wady postawy,
- nadmierne przeciążanie mięśni.
Jeśli ból w karku oraz szyi jest uciążliwy i występuje przewlekle, należy skonsultować się z lekarzem.
Objawy towarzyszące bólowi szyi i karku
Jeśli zdecydujemy się na wizytę u lekarza, to specjalista z pewnością poprosi nas o opisanie charakteru odczuwanych dolegliwości bólowych. Postarajmy się ustalić, kiedy najbardziej dokucza nam ból. Może pojawiać się np. podczas pochylenia głowy, przy ruchu głowy na boki czy przy odchylaniu głowy do tyłu [1,2].
Przy ustalaniu przyczyny dolegliwości bólowych w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa znaczenie będą mieć także objawy towarzyszące. Do najczęstszych należą [1]:
- ból mięśni karku i szyi,
- ból głowy,
- drętwienie karku,
- ograniczona ruchomość szyi,
- sztywność karku,
- przykurcz mięśni.
Podczas wizyty warto jeszcze poinformować lekarza, jak długo dokucza nam ból, co pomoże mu ustalić, czy ma on charakter ostry, podostry czy przewlekły.
Ból karku i szyi – diagnostyka
Podstawą rozpoznania jest szczegółowo zebrany wywiad i badanie fizykalne. Po wstępnym rozpoznaniu lekarz kieruje pacjenta na badania dodatkowe.
W diagnostyce bólu kręgosłupa szyjnego i okolic zastosowanie znajdują głównie badania obrazowe, w tym m.in. [2]:
- prześwietlenie rentgenowskie (RTG),
- tomografia komputerowa (TK),
- rezonans magnetyczny (MRI).
Wybór metody badań zależy od wskazań klinicznych.
Leczenie bólu szyi i karku
Sposoby leczenia bólu w okolicy szyi i karku to m.in. [2,3]:
- stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych – leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosuje się w razie silnego bólu zarówno o charakterze ostrym, jak i przewlekłym. Można przyjmować je doustnie lub stosować miejscowo;
- fizjoterapia i terapia manualna – w wielu przypadkach zalecana jest konsultacja z fizjoterapeutą, który dobierze zarówno ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, jak i ćwiczenia rozciągające. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na bolący kark i szyję potrafią skutecznie złagodzić ból i sztywność karku (dobrze sprawdzają się na ból karku po spaniu);
- robienie okładów – zimne okłady sprawdzą się w przypadku obrzęku, do którego powstania doszło np. na skutek urazu, z kolei ciepłe okłady zastosować można na ból przewlekły, któremu nie towarzyszy opuchlizna.
Jak widać, mnóstwo jest sposobów na ból szyi, karku i głowy, jednak nie wszystkie znajdują zastosowanie w każdym przypadku. Dlatego w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę problemów, a dopiero później zaplanować odpowiednie leczenie.
Bibliografia:
- Childress M.A., Stuek S.J., Ból szyi – wstępna ocena i postępowanie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/wytyczne/280782,bol-szyi-wstepna-ocena-i-postepowanie (dostęp: 2022.09.20.)).
- Teichtahl A.J., McColl G., Podejście do bólu szyi, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/125249,podejscie-do-bolu-szyi (dostęp: 20209.20.)).
- Koszewski W. (pod redakcją), Bóle kręgosłupa i ich leczenie, Wydawnictwo Termedia, Poznań, 2010.
materiał partnera