Bohaterowie dnia codziennego
Obecnie Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe zabezpiecza cztery powiaty województwa podkarpackiego: krośnieński, jasielski, ropczycko-sedziszowski oraz strzyżowski, które zamieszkuje około 408 tys. mieszkańców. Główną stacją jest Krosno, natomiast medyków SPPR Krosno możecie spotkać w podstacjach w Dukli, Jedliczu, Miejscu Piastowym, Rymanowie, Jaśle, Nowym Żmigrodzie, Ropczycach, Sędziszowie Małopolskim, Wielopolu Skrzyńskim, Strzyżowie.
Obecnie w strukturach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego posiada trzy zespoły specjalistyczne (z lekarzem) oraz 13 zespołów podstawowych, które w 2021 roku odnotowały 24 116 wyjazdów do zdarzeń, a ambulanse przejechały 746 910 km. W ubiegłym roku oraz obecnym udało się zakupić 5 nowych ambulansów i jeden używany. Karetki są ciągle doposażane nowym i nowoczesnym sprzętem medycznym, dzięki któremu ratownicy mogą pracować w pełni profesjonalnie.
Średnio w ciągu jednego dnia medycy SPPR Krosno podejmują 66 interwencji (2021) i nieraz zależy od nich życie mieszkańców Podkarpacia.
Dlatego piątkowa uroczystość była wyjątkową okazją, aby powiedzieć bohaterom dnia codziennego "DZIĘKUJEMY". Wśród osób, które dziękowały ratownikom za codzienną pracę, byli posłowie: Piotr Babinetz i Joanna Frydrych, wicewojewoda Jolanta Sawicka, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Jerzy Borcz wraz z radną wojewódzką Joanną Bril, starosta krośnieński Jan Pelczar wraz z wicestarostą Andrzejem Guzikiem, przewodniczący rady powiatu Andrzej Krężałek wraz z radnymi, prezydent miasta Krosna Piotr Przytocki, wielu samorządowców, przedstawiciele służb mundurowych oraz wielu innych zaproszonych gości.
Gospodarzem uroczystości była Joanna Bukowczyk, dyrektor SPPR w Krośnie, która podkreślała jak ważną pracę, wykonują medycy.
- Praca w karetce pogotowia to nieustanna walka z czasem, konieczność podejmowania trudnych decyzji, a także ogromny wysiłek fizyczny i umysłowy. Tu liczy się każda sekunda, która może przesądzić o ludzkim życiu. Ratownicy medyczni każdego dnia ratują zdrowie i życie setek tysięcy osób. Pamiętajmy jednak, że ratownictwo medyczne to nie tylko lekarze, pielęgniarze systemu, ratownicy medyczni, kierowcy. To także cały sztab ludzi wspierających, pracownicy obsługi techniczno-administracyjnej i gospodarczej. Sprawne działanie systemu ratownictwa medycznego nie jest możliwe bez osób, które działają, aby karetka przyjechała na czas gdy ktoś potrzebuje pomocy. Składam wszystkim pracownikom wielkie wyrazy uznania i podziękowania za to, co robicie na co dzień, za pomoc okazywane serce, zaangażowanie, odpowiedzialność, współczucie, współuczestniczenie w ratowaniu zdrowie i życia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie ma większego dobra niż zdrowie i życie człowieka i w waszej codziennej pracy nie ma większej wartości niż ratowania zdrowia i życia innych ludzi. Potrzebne jest też zaangażowanie władz rządowych, samorządowych oraz całego społeczeństwa. Wspólnie działania prowadzą do celu, jakim jest dobrze funkcjonujący system Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Wyróżnienia dla zaangażowanych
Podczas uroczystości uhonorowano osoby za wybitne zasługi dla Powiatu Krośnieńskiego, które wspierają jednostki podległe samorządowi powiatowemu, w tym właśnie SPPR. Starosta Jan Pelczar przyznał medal "Zasłużony dla Powiatu Krośnieńskiego" posłowi Piotrowi Babinetzowi i wojewodzie podkarpackiej Ewie Lenart, która odbierze wyróżnienie w późniejszym terminie.
Starosta Jan Pelczar wspólnie z dyrektor Joanną Bukowczyk wręczyli wyróżnienia koordynatorom i zastępcom podstacji:
- Jolanta Tomkiewicz - pielęgniarka koordynująca i nadzorująca prace personelu medycznego
- Marcin Bochenek - koordynator podstacji w Ropczycach
- Dawid Filip - koordynator podstacji w Jaśle
- Andrzej Głodziak - koordynator podstacji w Nowym Żmigrodzie
- Janusz Kmieć - koordynator podstacji w Sędziszowie Małopolskim
- Henryk Małysz - koordynator podstacji w Miejscu Piastowym
- Grzegprz Reptak - koordynaor podstacji w Dukli
- Lukasz Rodak - koordynator podstacji w Rymanowie
- Dawid Rusyn - koordynaor podstacji w Strzyżowie i Wielopolu Skrzyńskim
- Grzegorz Szot - zastępca koordynatora podstacji w Jaśle
- Piotr Szurek - koordynator podstacji w Jedliczu
- Artur Walczak - zastępca koordynatora podstacji w Strzyżowie i Wielopolu Skrzyńskim
Podziękowania za całokształt pracy otrzymali również ratownicy medyczni i pielęgniarze:
- Dawid Boruta
- Gabriel Gonet
- Jacek Knurek
- Karol Krzemiński
- Piotr Szurek
Specjalne podziękowania otrzymali także wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka i dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego PUW w Rzeszowie Jakub Dzik.
Natomiast 25 października w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim podczas uroczystości z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego złotym medalem "Za długoletnią służbę", przyznanym przez Prezydenta RP, zostaną uhonorowani:
- Antoni Biernacki
- Stanisław Hanas
- Janusz Jórasz
- Stanisław Kamiński
- Mariusz Kedra
- Stanisław Kmiecik
- Daniel Koniszewski
- Roman Lipka
- Wiesław Maślanka
- Andrzej Mendocha
- Bogusław Mola
- Marek Sołek
- Stanisław Szędzioł
- Katarzyna Wiśniewska
- Marek Zamorski
- Witold Zawisza
Pokaz sprzętu i umiejętności ratowników
Na zakończenie ratownicy: Dawid Boruta, Gabriel Gonet, Jacek Knurek, Karol Krzemiński i Piotr Szurek przygotowali praktyczny pokaz nowoczesnego sprzętu, który jest na wyposażeniu SPPR Krosno, m.in. aparatu do USG, urządzenia LUKAS do automatycznej kompresji klatki piersiowej, urządzeń do uzyskiwania bezpiecznego dostępu doszpikowego oraz wideolaryngoskopu.
Podczas uroczystości z muzycznym repertuarem wystąpiła Magdalena Rogowska z LO w Rymanowie.
Pełna fotorelacja poniżej
krosno112.pl