Nowa remiza
Od piątku 21 października strażacy z Tylawy mogą w pełni korzystać z nowo wybudowanej remizy, która ulokowana w centrum miejscowości, tuż przy drodze krajowej nr 19. Budynek remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tylawie to budynek parterowy, niepodpiwniczony, na planie dwóch przenikających się prostokątów. Obiekt przykryty jest dachami dwuspadowymi o nachyleniu połaci 30°. Wejście główne do budynku zlokalizowano od strony wschodniej, wejścia dodatkowe i techniczne zlokalizowano od strony południowej i zachodniej, natomiast wjazd do garaży od strony wschodniej. Kubatura budynku to ponad 2700 m3, a powierzchnia użytkowa wynosi 392,3 m2.
Budynek przez wiele lat będzie pełnił funkcję remizy, a więc budynku o specjalnym przeznaczeniu dla jednostki ratowniczej, spełniającym wymagania związane z magazynowaniem, bieżącą konserwacją sprzętu pożarniczego i wyposażenia osobowego strażaków oraz utrzymaniem go w należytym stanie umożliwiającym przeprowadzanie akcji ratowniczych. Budynek remizy będzie stanowił miejsce zbiórki i wyjazdu strażaków do akcji ratowniczych, zapewniając pomieszczenia szatniowe, socjalne i sanitarne oraz punkt koordynacji.
W budynku znajdują się pomieszczenia garażowe - na strażackie wozy bojowe Renault i Star, samochód operacyjny Land Rover, motocykle strażackie, quad, pomieszczenia magazynowe na sprzęt i wyposażenie strażackie, pomieszczenia do obsługi, sprawdzania i naprawy sprzętu oraz zaplecze szatniowo-socjalno-sanitarne, punkt koordynacji i sala odpraw-szkoleń dla strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tylawie. Wewnątrz znajduje się również przestronna kuchnia.
Budowa remizy OSP w Tylawie trwała od 2015 roku przygotowaniem projektu. Całkowity koszt budowy remizy wraz z drogami dojazdowymi, placem z kostki brukowej, ogrodzeniem i instalacja fotowoltaiczna wyniósł 2 785 246,97 zł.
Nowy samochód
W piątek 21 października po godzinie 21:00 na plac przed nową remizą zajechał fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault D16, który został wyprodukowany przez firmę Moto-Truck. Pojazd został już wprowadzony do podziału bojowego i będzie pierwszowyjazdowy, czyli używany do wszystkich typów zdarzeń tj. pożarów i miejscowych zagrożeń m.in. wypadków komunikacyjnych, które nader często zdarzają się na szlaku DK19.
Nowoczesny pojazd 4x4 wyposażony jest w zbiornik wody 3 000 litrów, zbiornik na pianę 300 l, sprzęt hydrauliczny do ratownictwa technicznego. Wóz ratowniczo-gaśniczy może na swój pokład wziąć sześciu strażaków-ratowników. Koszt pojazd to ponad 930 tys. złotych.
Natomiast Star 244, który był poprzednim samochodem pierwszowyjazdowym, póki co pozostaje w podziale bojowym jednostki i będzie służyć jako pojazd do działań typowo gaśniczych.
Gratulujemy jednostce wielkiego rozwoju!
Poniżej pełna fotorelacja z powitania samochodu
krosno112.pl