Topowy język programistów - studium przypadku
W ostatnich latach popularnością cieszyć się zaczął język działający w środowisku .NET, czyli słynny C#. Jest to język z rodziny C oparty na HTML i C++. Powstał dobre 20 lat temu i doczekał aż 10 aktualizacji. Jego twórcą jest szanowany na całym świecie programista i mentor z dziedziny informatyki, John Sharp. To od jego nazwiska pochodzi nazwa tego języka. Stworzony przez niego język rozpowszechnił się i obecnie jest szeroko stosowany w środowisku programistów. Do tworzenia w C# służy program, dostępny również w darmowej wersji, Microsoft Visual Studio. Jest to dość intuicyjna platforma. Niestety narzędzie to ma pewne wymagania sprzętowe i nie odpali na komputerach z przestarzałymi podzespołami. Każdy dobry programista wie, że najlepszym systemem operacyjnym do pracy nad kodami, jest Windows, jakkolwiek wielu z nich pracuje na Linuxie. Podstawowa wersja Visual Studio zajmuje aż 40 GB przestrzeni na dysku twardym i to już coś nam mówi. Również pamięć podręczna powinna stać na przyzwoitym poziomie. Zostaje nam postawić pytanie o jakość podzespołów w przypadku wykorzystania komputera do pracy.
Programowanie - jakie podzespoły są zalecane?
Programowanie wymaga sprzętu o odpowiednich podzespołach. Odpadają dla przykładu komputery o przestarzałych rozwiązaniach w stylu HDD. Poszukując właściwego sprzętu w sklepie komputerowym lub też wymieniając podzespoły, warto zwrócić uwagę na SSD, możliwie jak najbardziej pojemny. Spokojnie powinien wystarczyć ten na poziomie 512 GB wolnej przestrzeni. Kolejnym komponentem, który wpływa na jakość pracy, jest pamięć podręczna RAM. Efektywną pracę przy kodach zapewnia sprzęt, który może poszczycić się od 8 do 16 GB pamięci RAM.
Procesor o dobrej mocy obliczeniowej i odpowiadający za odświeżanie obrazu również jest elementem wpływającym na wydajność pracy. W przypadku programowania podzespoły Intela, takie jak Intel Core i5, powinny wystarczyć. Wszystkie te elementy spotykane są także w laptopach i w ramach lepszego zilustrowania podajmy tu ciąg przykładów https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/seria_hp-pavilion. Jeden z podzespołów nastręcza bólu głowy początkującym programistom. Jest to karta graficzna. Czy do programowania, ot, chociażby w słynnym c# potrzebny jest mocarny układ graficzny? Niekoniecznie. Do pisania kodów wystarczy nawet i prosta, zintegrowana karta graficzna. Dysponowanie komponentem klasy nVidia nie jest obligatoryjne.
Programowanie - wygoda obok wydajności
Wszystkie wspomniane powyżej podzespoły spotykane są również w laptopach. Są one często wybierane przez programistów ze względu na wygodę i styl pracy. Nie wszyscy programiści pracują z biura. Niektórzy z nich funkcjonują zdalnie i niekoniecznie w domu. Laptop ma tę zaletę, że jest mobilny i kompaktowy, Można go swobodnie wrzucić do plecaka i przetransportować do pobliskiej restauracji, skąd czekając na znajomych, można dokończyć pisanie kodów. W trakcie wyboru laptopa do pracy warto zwrócić uwagę na jego ergonomię. Podzespoły podzespołami, ale z wydajnej pracy niewiele wyjdzie, jeśli korzystanie z klawiatury będzie niewygodne. Ostatecznie programiści korzystają z laptopa praktycznie non stop.
Materiał partnera