Dyskusja o tym, czy broń powinna być w Polsce powszechnie dostępna, trwa od lat. Jako jej początek można wskazać rok 2016, kiedy zwolennicy Pawła Kukiza głośno zaproponowali, żeby zliberalizować polskie prawo.
Kiedy, na początku tego roku Rosja zaatakowała Ukrainę, temat wrócił. Polacy, obawiając się zagrożenia, ruszyli na strzelnice. I zaczęli się zbroić. To był jeden z powodów, że w pewnym momencie w Polsce zabrakło amunicji.
Z policyjnych danych wynika, że Polacy chcą mieć broń. Wynika z nich, że stale rośnie liczba wydawanych pozwoleń na posiadanie broni. Jeszcze w 2015 r. takich zgód udzielono 9783. W 2021 roku już 19 939. Co ciekawe, tylko 81 osób ma broń do ochrony osobistej. Najwięcej Polaków trzyma ją w celach kolekcjonerskim – 9233, sportowym – 6806 i łowieckim – 3670.
Można się spodziewać, że dane za ten rok przyniosą jeszcze większe liczby.
Czy liberalizacja prawa do posiadania broni wpłynie na nasze poczucie bezpieczeństwa?
Z sondaży wynika, że Polacy poważnie rozważają zwiększenie dostępności do broni. Na przykład w lipcowym badaniu aż 70 proc. respondentów uznało, że przepisy powinny być złagodzone.
Teraz jednak pytanie postawiono inaczej. Ankieterzy IBRIS zapytali Polaków, czy liberalizacja prawa wpłynie na ich poczucie bezpieczeństwa. I tak:
- 29,6 proc. badanych uznało, że szerszy dostęp do broni raczej zmniejszy ich poczucie bezpieczeństwa,
- 27,7 proc. uznało, że „zdecydowanie zmniejszy”,
- 15.6 proc. wskazało odpowiedź, że nie będzie to miało wpływu,
- 9,8 proc. oceniło, że zmiana przepisów „raczej zwiększy” ich poczucie bezpieczeństwa,
- 8,3 proc. badanych nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości,
- 9,2 proc. nie ma zdania na ten temat.
Analizując te wyniki, „Rzeczpospolita” oceniła, że obawa zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa to domena raczej zwolenników sejmowej opozycji, osób o lewicowych poglądach i osób młodszych, które w dużej mierze wiedzę o świecie czerpią z mediów społecznościowych.
Broń: zasady
Przypomnijmy, że zgodnie z prawem pozwolenie na broń może otrzymać osoba, która:
- ukończyła 21 lat,
- na stałe mieszka w Polsce,
- ma pełne zdolności do czynności prawnych,
- jest w pełni zdolna fizyczne i psychicznie do posiadania broni, które potwierdza orzeczenie lekarskie i psychologiczne,
- uzyskała opinię komendanta komisariatu policji,
- nie była skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne.
Przestępstwa z użyciem broni palnej
Najwięcej było ich w 2016 roku, bo aż 996. Potem ta liczba zaczęły spadać. W 2021 r. doszło do 682 przestępstw, a broń palna najczęściej była używana podczas przestępstw rozbójniczych – 51 razy.
Źródło: News4Media