Najczęstsze choroby oczu — rodzaje schorzeń
Narząd wzroku charakteryzuje się skomplikowaną i delikatną budową, ze względu na to, jak również z powodu ciągłego wystawienia na czynniki zewnętrzne, narażony jest na różne choroby czy uszkodzenia. Choroby oczu mogą dotyczyć pojedynczych elementów układu (takich jak rogówki, soczewki, siatkówki), bezpośrednio nerwu wzrokowego, lub któregoś z narządów otaczających oko (tj, powiek, mięśni okoruchowych, spojówki czy aparatu łzowego).
Do najczęstszych chorób oczu należą:
Jaskra
Bezpośrednią przyczyną jaskry jest wzrost ciśnienia śródgałkowego, które uszkadza siatkówkę i nerw wzrokowy. Do najczęstszych objawów należą światłowstręt, spadek ostrości widzenia, tęczowe koło (tak zwane halo) wokół punktów świetlnych, niezidentyfikowanego pochodzenia bóle głowy i oczu.
Zaćma
Zwana również kataraktą, ma różne przyczyny, które mogą być związane z wiekiem, przebytymi chorobami, cukrzycą lub urazami oka. Zaćma polega na stopniowym częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka, przez co dochodzi do postępującego pogarszania się ostrości i jakości widzenia, przymglone widzenie, problemy z oceną odległości, światłowstręt.
Zespół suchego oka
Zespół suchego oka to choroba oczu, w której dochodzi do nieprawidłowego zwilżania powierzchni oka przez tzw. film łzowy, co może być spowodowane jego nadmiernym parowaniem lub nieprawidłowym składem. W efekcie dochodzi do wysychania rogówki i spojówki. Zespół suchego oka dotyka często osoby pracujące przy komputerze, a także pacjentów noszących soczewki kontaktowe.
Zapalenie spojówek
Może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. To dość częsta przypadłość, zwłaszcza u osób stosujących soczewki kontaktowe. Choroba objawia się pieczeniem lub swędzeniem oczu, często występuje także przekrwienie gałki ocznej oraz wodnista lub ropna wydzielina z oka.
Alergia oczu
Alergia oczu to nic innego jak zapalenie spojówek na tle alergicznym. Spowodowane jest kontaktem oczu z alergenami, którymi mogą być pyłki, drobinki kurzu, sierść zwierząt czy pleśń. U osób stosujących soczewki kontaktowe alergenem może okazać się płyn do soczewek. Objawy są identyczne te, występujące przy zwyczajnym zapaleniu spojówek, jednak jeśli powodem jest alergia oczu, objawy uwidaczniają się po zetknięciu z uczulającym alergenem.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Choroba oczu znana również pod nazwą AMD, polegająca na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, którą jest plamka żółta oka, odpowiedzialna za widzenie bez zniekształceń. Objawami mogącymi świadczyć o zwyrodnieniu plamki żółtej są m.in. pogorszenie nocnego widzenia, trudności w czytaniu i pisaniu, niewyraźne widzenie z bliska, pojawianie się czarnej plamy w polu widzenia. Wśród przyczyn wyróżnia się zaawansowany wiek, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość, palenie tytoniu oraz czynniki genetyczne.
Artykuł sponsorowany