Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 02:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Indeks zdrowych miast - Krosno

Pojęcie zdrowego miasta odnosi się do lokalizacji, w których środowisko oraz inne czynniki składowe pozytywnie wpływają na życie i zdrowie mieszkańców. Sam indeks jest natomiast instrumentem, pozwalającym na zobrazowanie syntetycznego ujęcia wszystkich aspektów, które mówią o tym, jakie miasto może być uznane za zdrowe.
Indeks zdrowych miast - Krosno

Szczegółowe dane udało się wypracować w 66 miastach polskich, posiadających status miast na prawach powiatu. Podczas pracy uwzględniono jakość życia, zdrowie oraz ogólne warunki życia i co wpływa na dobre samopoczucie mieszkańców

Zdrowe miasto - czym jest?

Indeks zdrowych miast jest narzędziem, które w klarowny i szeroki sposób przedstawia główne potrzeby mieszkańców, względem przestrzeni miejskiej, w której żyją. Pokazuje zatem, na co warto zwrócić uwagę w przyszłości, by stworzyć przyjazne, zdrowe i zrównoważone środowisko miejskiego świata. Podczas badania zwrócono przede wszystkim uwagę na:

  • Jakość powietrza
  • Statystyki dotyczące umieralności na choroby cywilizacyjne
  • Realizacje programów na rzecz zdrowia
  • Wielkość terenów zielonych

O zdrowym mieście można więc mówić w przypadku, gdy wszystkie te warunki przemawiają na jego korzyść. Ponadto indeks wyodrębnia obszary, które są istotne dla określenia przyjaznego miejsca, w którym istnieją odpowiednie i dobre warunki.

Być może to Cię zainteresuje:
Indeks Zdrowych Miast: Chorzów

Indeks zdrowych miast - obszary

Narzędziem ułatwiającym zestawienie końcowych, zsyntezowanych wyników było wyodrębnienie ośmiu obszarów. Są to sektory, w których bierze się pod uwagę różnorakie czynniki, mające wpływ na ogólne warunki życia w polskich miastach.

Zdrowie

W sektorze tym zwraca się szczególną uwagę na dostępność do świadczeń zdrowotnych oraz ocenę programy polityki zdrowotnej. Ważnym aspektem jest również ich ilość, jak i średni koszt realizacji tych działań, względem mieszkańców danego miasta.

Ludność i pokolenia

W obszarze ludność i pokolenia, istotna staje się sytuacja demograficzna. Patrzy się przez to na wskaźniki pomagające określić strukturę społeczną, takie jak wskaźnik feminizacji, wskaźnik migracji oraz statystykę wieku mieszkańców.

Równie istotnym staje się również wskaźnik wskazujący stan zdrowia ludności. Obrazuje on zachorowalność na choroby cywilizacyjne np. otyłość. Ważnym tutaj staje się skorzystanie z kalkulatora BMI, który obliczy statystyczną skalę problemu w danym mieście.

Usługi komunalne i społeczne

Kluczową rolę w obszarze badań usług komunalnych i społecznych, pełni jakość i dostępność usług publicznych. Wśród nich wyłoniono te, które mają największy wpływ na funkcjonowanie miasta. Są nimi usługi wodno-kanalizacyjne, bezpieczeństwo publiczne, zaopatrzenie w energię cieplną, gospodarka odpadami oraz kultura fizyczna i sport.

Edukacja

Dostęp do edukacji i powszechność korzystania z usług tego obszaru są kluczowym aspektem jego badań. Wysoko plasujące się w rankingu miasta są w stanie zapewnić odpowiedni i zadowalający poziom edukacji wszystkim obywatelom. Brane pod uwagę są również wyniki edukacyjne osiągnięte w szkołach oraz ilość dzieci, biorących udział w edukacji przedszkolnej.

Mieszkalnictwo

W obszarze badającym mieszkalnictwo, brany pod uwagę jest dostęp mieszkańców do lokali mieszkalnych. Gwarantuje to bowiem poczucie bezpieczeństwa i ogólnego dobrostanu ludności. Pod uwagę brany jest nie tylko aspekt ilościowy, ale i jakościowy, oferowanych przez miasto miejsc zamieszkania. Równie ważna jest kwestia ekonomiczna, czyli średni koszt lokali mieszkalnych oraz dostępność i ilość mieszkań komunalnych.

Pozostałe obszary

Pierwszym z nich jest środowisko, które bada ogólną kondycję środowiska naturalnego. W ocenie uwzględniona jest zarówno jakość powietrza, jak i stan wód i ziemi w otoczeniu. Wskaźnik stężenia PM10 i NO2 oraz szacunkowa ilość zanieczyszczeń przekładają się na końcowy ranking miast z tego sektoru.

Obszary badające infrastrukturę i przestrzeń, zajmują się funkcjonowaniem miejsca dostępnego dla mieszkańców miasta. W przypadku pierwszego sektora pod uwagę bierze się organizację użytkowania przestrzeni miejskiej. W drugim zaś istotną kwestią jest zagospodarowanie przestrzenne.

Indeks zdrowych miast - Krosno

W rankingu Zdrowych Miast Krosno plasuje się na wysokim 16 miejscu. Dzięki wysokiemu poziomowi edukacji oraz przemyślanej organizacji przestrzennej miasta nasze miasto może pochwalić się statusem Zdrowego Miasta. W Krośnie żyje się radośnie! Przede wszystkim dba się o ogólne zadowolenie żyjących tutaj mieszkańców, o ich środowisko oraz odpowiednią edukację i poczucie bezpieczeństwa.

Artykuł sponsorowany

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ