Uroczystości przed pomnikami i msze za ojczyznę to nieodłączne elementy Narodowego Święta Niepodległości. Od kilku lat program obchodów jest poszerzany o kolejne inicjatywy. To biegi, gry terenowe, pokazy sprzętu wojskowego czy rajdy rowerowe. Ma to na celu uatrakcyjnianie święta i przyciągnięcie osób, które niekoniecznie lubią tego typu oficjałki.
Święto zostało ustanowione jako upamiętnienie odzyskania przez Polskę wolności po latach zaborów. 11 listopada został wskazany jako dzień zakończenia (w 1918 roku) I wojny światowej i podpisania kapitulacji Niemiec.
Już w 1920 roku zorganizowano rocznicowe uroczystości, ale nie miały wówczas powszechnego charakteru. To były lokalne, wojskowe wydarzenia. Ograniczały się do przemarszu żołnierzy, a przeglądu pododdziałów dokonywał sam Józef Piłsudski. Z biegiem lat takie wydarzenia zaczęto organizować również poza Warszawą, w innych miastach.
Dopiero w 1937 roku formalnie ustanowiono Narodowe Święto Niepodległości, wskazując jednocześnie ten dzień jako wolny od pracy. Do wybuchu II wojny światowej udało się obchody zorganizować tylko dwa razy.
Po zakończeniu wojny władze nie powróciły do tej tradycji. Wskazały za to Narodowe Święto Odrodzenia Polski (22 lipca) w rocznicę ogłoszenia komunistycznego Manifestu PKWN. To się zmieniło dopiero w 1989 roku, kiedy sejm zdecydował o przywróceniu Narodowego Święta Niepodległości.
Źródło: News4Media
Zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe