Pomimo kampanii społecznych i publikacji medialnych, policjanci wciąż otrzymują informacje o przypadkach oszustw. W ostatnich dniach, krośnieńscy funkcjonariusze odebrali sygnały świadczące o wzroście przestępczej aktywności oszustów w regionie.
- Ofiarami przestępców padają już nie tylko osoby starsze, czy też nieporadne, ale także aktywne zawodowo, korzystające z internetowych komunikatorów i platform społecznościowych. Pamiętajmy, że znane już metody „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na prokuratora”, nie są jedynymi w przestępczej palecie. Oszuści wymyślają nowe sposoby m.in. „na pracownika banku”, czy też „na zagranicznego weterana misji wojskowej". - mówi podkom. Paweł Buczyński z KMP Krosno. - Opracowana w szczegółach tzw. „legenda” pozwala uwiarygodnić potrzebę uczestnictwa przyszłej ofiary w transferze środków finansowych na rzecz zabezpieczenia siebie lub członka rodziny od kłopotów prawnych. Prawdopodobieństwo powodzenia przestępczego fortelu wzrasta wraz z przedłużającym się kontaktem ofiary z oszustem.
Dlatego pamiętajmy o kilku zasadach, których przestrzeganie może przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa:
- Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie;
- Funkcjonariusze instytucji państwowych nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy;
- Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy;
- W przypadku podejrzenia, że jest to oszustwo rozłącz rozmowę, a o próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.
Pamiętajmy jednak, że najbardziej skutecznym narzędziem zapobiegania przestępstwom jest ostrożność i ograniczone zaufanie wobec osób nieznajomych.
źródło: KMP Krosno